Četba se zatajeným dechem pod plachtou Nebeského cirkusu

  Lily má tajemství. V hrudi ukrývá Srdceklíč – mechanické srdce, které sestrojil její tatínek a které může díky vzácnému drahokamu tikat věčně. Kdyby se vynález dostal do nepravých rukou, ocitla by se v nebezpečí nejen Lily, ale celý svět. O Srdceklíči ví někdo další. Tajemný neznámý tvrdí, že znal Lilyinu maminku, a zve dívku na unikátní představení létajícího Nebeského cirkusu. Pomůže Lily vyrovnat se s její identitou „napůl člověk, napůl stroj“, nebo má jiné úmysly?

                                     

  Lily si nepřipouští, že jde o léčku, a pozvánku do cirkusu bere jako zpestření narozenin. V doprovodu kamaráda Roberta a mechanického lišáka Malkina se vyplíží z domu. Navštíví show principála Kostrouna a vousaté ženy, madame Lvíhřívy. Místo zábavy najdou šapitó plné hrůzy. Chlapce s humříma rukama, zákeřně poťouchlé klauny a ztrápenou dívku s mechanickými křídly. Cirkusový stan nemohou opustit – jsou v něm uvězněni a Kostrounův ansámbl je unáší pryč z Anglie!

  Co bylo před Nebeským cirkusem?

  Tak začíná Nebeský cirkus, třetí díl série pro děti a mládež Dobrodružství Mechanického srdce. V první knize Mechanické srdce se čtenáři seznámí s Lily, její rodinou a mechanikály – mluvicími praroboty z dob parních strojů. Dechberoucí chvíle s Lily stráví v oblacích na palubách vzducholodí.

  Další hlavní postavou je Robert, syn hodináře a vnuk proslulého kouzelníka-lupiče, jehož minulost je tématem druhého dílu Měsíční medailon. Ten se zčásti odehrává v londýnském podzemí. Obě knihy jsou pro mladé čtenáře vhodným úvodem do žánru steampunk – fantastických příběhů ze století páry, obsahujících nadpřirozeno nebo neexistující vynálezy. Nebeský cirkus pokračuje ve stejném stylu: dobrodružství a napětí se špetkou strašidelnosti.

  Seznamte se s autorem a jeho sérií

  Autor knih Peter Bunzl je Londýňan; vyrůstal ve viktoriánském domě s kočkami, psy, sestrou, otcem starožitníkem a matkou umělkyní. Vedle psaní se věnuje animovaným filmům, za což obdržel cenu BAFTA. Mechanické srdce bylo nominováno mj. na cenu Waterstones Children’s Book Prize. Stejně jako jeho hrdinové miluje Peter akci a četbu šestákových krváků. Na rozdíl od Lily mechanického lišáka nemá, ale moc by si takového přál.

  Sérii Dobrodružství Mechanického srdce vydává v češtině nakladatelství Svojtka & Co. v překladu Romany a Zuzany Bičíkových. Třetí díl s názvem Nebeský cirkus vychází v červnu 2020 a je vhodný pro čtenáře od 9 let.
   

  Lukáš Vlasák

  Další články

  nahoru