Doma s dětmi: tipy pro rodiče pracující na home office

  Aby bylo možné nějakým způsobem zvládnout pandemii, která hýbe dnešním světem, školy i podniky se zavřely a mnoho rodičů, kteří byli zvyklí pracovat v pěkné a klidné kanceláři, bylo nuceno přejít do neznáma: pracovat z domova se svými dětmi poblíž. Než se pustíte do tohoto neprobádaného území, zde je několik tipů, jak udržet děti zaměstnané, abyste se mohli věnovat pracovním povinnostem a zůstali přitom (psychicky) zdraví. 

  Vytvořte vyvážený a realistický rozvrh

  Chcete-li se co nejvíce vyhnout stresu, vytvořte denní rozvrh – stejně jako ve škole. Nezapomeňte na zábavu: děti s vámi budou pravděpodobně více spolupracovat, pokud si budou daný den užívat. Střídejte aktivity, začněte se vzděláváním, poté spalte nějakou energii tancem, posaďte se a soustřeďte se na skládačky, pak zpět do tabulek a počtů. Odpoledne vytáhněte barvy, pobíhejte po zahradě (pokud nějakou máte, šťastlivci) nebo tancujte, poté děti nechte chvíli odpočívat nebo řešte hádanky a hrajte hry. Aby proběhl den bez stresu, je plánování naprosto klíčové.

  Buďte připraveni být flexibilní

  Možná zjistíte, že pokud se chcete věnovat dětem a nějak je zabavit, nejspíš se budete muset střídat se svým partnerem anebo pracovat pružněji a ve více flexibilním časovém schématu. Hlavně když si děti hrají samy, nebo dokonce spí (pracující matky malých dětí chápou).

  Omezte čas u obrazovky

  Je lákavé nechat své děti před televizní obrazovkou/tabletem/počítačovou konzolí, ale tato taktika vám koupí jen určitou dobu, než se děti začnou hádat a vyžadovat vaši pozornost. Pokud opravdu potřebujete sáhnout po elektronice (a kdo tvrdí, že jede celý den jen knížky a vyrábění, tomu nevěříme), naplánujte to na dobu, kdy budete mít konferenční hovor.

  Vysvětlete situaci

  Může se to zdát zřejmé, ale promluvte si se svými dětmi. Promluvte si o harmonogramu, který jste vytvořili, a vysvětlete, proč je tak důležité, abyste měli čas na práci. Můžete se jim pokusit i přiblížit situaci kolem koronaviru tak, aby to pro jejich mysl a vnímání světa bylo srozumitelné. Věříme, že to základní už jste určitě s potomky probrali; průběžně je však můžete informovat, co se zrovna teď v boji s virem děje.

  Užijte si společný čas

  Dobře, je jasné, že tohle není úplně ta nejlepší příležitost (nebo naopak ano?), ale pokud je to možné, zkuste si společně tento čas pro rodinu užít. Přijměte, že prostě děláte to nejlepší, co můžete, a zůstaňte v bezpečí.


   


   


   

   

  Další články

  nahoru