Jaké knihy pořídit malému astronautovi?

  Vesmír. Jedinečné a fascinující téma, které zaujme dětskou fantazii nekonečnými možnostmi a dálkami, jež v sobě obsahuje. Každé dítě si určitě někdy představuje, jak to asi ve vesmíru vypadá a hlavně, jak to v něm funguje. Nakladatelství Svojtka pro nadšené malé astronomy a astrofyziky vydává dokonce několik různých encyklopedií, které vesmírné téma zpracovávají opravdu podrobně a navíc zábavnou formou. Pojďme si je představit.

  Začínající vesmírní nadšenci jistě ocení knihu Podívej se do vesmíru. Obsahuje velkou spoustu odklápěcích okének, která ukrývají základní informace například o tom, proč hvězdy svítí či jak vznikl Měsíc. Čtyřleté či pětileté děti zaujme další „okénkovka“ Malý průzkumník – Vesmír. Kniha přináší zajímavosti o mlhovinách, planetách a astronautech. Stránky jsou plné pěkných ilustrací, které v knize dominují, přičemž textu není mnoho, takže se děti něco dozvědí, ale bez přílišného zahlcení informacemi.

                                          

  Pro trochu starší děti máme připraveny podrobnější encyklopedie – první z nich se jmenuje Jedinečný vesmír. Nabízí už poměrně velké množství zajímavostí o poznávání vesmíru. Třeba celou historii zkoumání nebe – od starých Babyloňanů až po robotická vozítka. Sluneční soustava je nádherně zobrazena na několika rozkládacích listech a kniha navíc obsahuje i bonus – malou knížečku Mapa oblohy, zobrazující všechna souhvězdí, která můžeme pozorovat na noční obloze.

  Další z řady vesmírných titulů se jmenuje Co se děje ve vesmíru. Dozvíte se v ní například, k čemu došlo během velkého třesku. Tyto informace jsou podané srozumitelnou formou, ale zaujmou i mnohem starší čtenáře (máme na mysli maminku s tatínkem, kteří možná zjistí, že vlastně sami toho o vesmíru moc nevěděli). S touto knížkou se dostaneme až na úroveň subatomárních částic, ale nebojte se: nejedná se o suchou učebnici, nýbrž o barevnou knížku plnou krásných i legračních ilustrací.

                                         

  Podívejme se teď na jednu trochu odlišnou vesmírnou publikaci, a tou je příručka Budu astronaut. Nahlíží na naše téma z trochu jiné perspektivy: přímo z pohledu dítěte, které se rozhodlo stát se astronautem a právě nastupuje na Akademii pro astronauty! Studiem této příručky děti získají dovednosti a znalosti potřebné pro vykonávání této náročné profese. Objeví, jak řídit kosmickou loď, jak provést kosmické experimenty a třeba jak prakticky zkoumat gravitaci. Kniha navíc obsahuje samolepky, plakát, kartičky a slepovací model rakety. Je prostě takovým ryze praktickým průvodcem každého pětiletého astronauta.

  A závěrem naše žhavá novinka, interaktivní kniha Vesmír v pohybu, která právě vyšla. Patří do řady výpravných publikací a podobně jako Nej… STAVBY v pohybu nebo Nej… DOPRAVNÍ PROSTŘEDKY v pohybu nabízí mnoho důmyslných pohyblivých prvků, díky nimž celá kniha ožívá a spolu s ní i vesmír v ní.                                                                                            

  Jste připraveni na vesmírné dobrodružství? Knihy o vesmíru z nakladatelství Svojtka & Co. vám přinesou spoustu zábavy i poučení a třeba některé malé astronauty nasměrují na jejich životní (oběžnou) dráhu.
   

                                                                                       


  Kristina Soukupová

  Další články

  nahoru