Jarní králík radí…

  Možná jste nedávno už zahlédli moje uši na poli. Nebo můj huňatý ocásek, když jsem běžel směrem k lesu. Pomalu přichází jaro a to já mám strašně rád, protože:

  1. Vyrůstá nová, čerstvá tráva a ta má opravdu hrozně sladké špičky, to mi chutná!
  2. Máme víc času na hopkání, dny jsou totiž delší, svítí víc slunce.

  Ale teď bych vám rád v roli knižního recenzisty pověděl, co jsme si nedávno na výročním králičím Hopfestu říkali v rámci knižní stage. Tu tam totiž vedu já a letos jsem tam vybíral opravdu zajímavé jarní tituly, obzvlášť takhle před Velikonocemi.

   

  Začal bych biografií Pan Králík a továrna na čokoládu, to je totiž taková moje knižní oblíbenkyně. Všichni králíci totiž neběhají po lesích. Někteří z nás mají ambice a vedou továrny. Tahle kniha právě o takovém jednom ambiciózním králíkovi, který chtěl být jako Steve Hobs, ten legendární šéf firmy s logy jablek, vypraví. Tenhle pan Králík šéfoval továrně na čokoládová vajíčka a docela se jim dařilo. Ale pan Králík chtěl být ještě úspěšnější a vyrábět ještě víc. Takže přetěžoval své zaměstnance – jak slepice, co vajíčka snášely, tak kontrolora kvality jednorožce Edgara.

  A tak slepice začaly stávkovat, nosily srandovní transparenty, a dokonce zakládaly i odbory. A chcete vědět, jak to dopadlo? Tak si knížku kupte! Navíc by se vám mohlo líbit, že knížka je udělaná formou komiksu, což tedy já považuji za plus.

   

  Další moje oblíbená knížka je leporelo Co slyšel králík ušák? – Poznávej svět po hmatu (tady mělo spíš být „po tlapkách“). Ta je pro úplně mladé králíky, kteří se teprve na světě rozkoukávají. Mně se nejvíc líbí, jak hezky je zpracovaná, má moc krásné ilustrace a zabývá se jednou z našich hlavních předností – ušima! Kromě toho, že je králík v příběhu má moc pěkné, tak vykládá, co kde slyšel a jak to znělo – pro nás jasná věc, ale pro malé králíčky už tolik ne…

   

  V recenzích jsme se pak věnovali ještě řadě Hádej, jak moc Tě mám rád! – Jaro. To je ta známá králičí pohádka o tátovi králíkovi a jeho synovi. Je to hrozně dojemný příběh o jejich lásce. No ale tentokrát se tahle dvojka vydala po jarních loukách a povídají si, co se stane s vajíčky v ptačím hnízdě, jak vyrostou kytičky a stromy, jak vypadají miminka žab… Ta je taky moje oblíbená, sám ji čtu u nás doma malým králíčkům a ukazujeme si, jak to v životě chodí.

   

  Mezi námi zvířaty do velikosti jednoho metru nefiguruje žádná rivalita, ale zase si spolu docela rádi hrajeme na schovku. Proto mezi mou oblíbenou literaturu patří i kniha Kde je paní slepice? (dohromady jsou z této řady 4 tituly, ale hledání slepice mám nejradši). Nejen že se tady zvířata schovávají za látková alias plstěná okénka, což se obzvlášť mladším králíčkům líbí, ale dokonce si na konci knihy můžete upravit účes, protože je tam zrcátko. Králičí noho, kniha se zrcátkem! Chápete to?

   

  Pak si čtenáři oblíbili ještě knihu Ti otravní králíci, příběh z pera Ciary Flood. Tedy pardón – rád bych zde veřejně prohlásil, že neznám jedinou králičí bytost, jež by byla jen trošičku otravná, proto nechápu ten titulek.

  Jinak knížka vypráví o našem pokolení moc hezky, to jsem rád. Je to o medvědovi mrzoutovi (jak typické!), co si chtěl žít o samotě. A jen kvůli tomu, že se jeho sousedy stala sympatická králičí rodina, která prostě chtěla udržovat skvělé sousedské vztahy, se medvěd mohl zbláznit. Jen s ním chtěli trávit čas – péct koláč, štípat dříví, pozorovat meteory, vyměňovat knihy, ale on, mrzout, to nedokázal pochopit. Až pak nakonec – světe, div se – zjistil, že být s někým kamarád (natož s králíky!) vůbec není špatné.

   

  Zpět mezi pozitivní zprávy – Jaro je tady. Milý, úderný titulek a krásné leporelo s průřezy, které nám králíkům neustále připomíná, že svítá na lepší, teplejší časy. Možná mi mezi hrdiny příběhu trochu chybí králičí hrdina, ale jsem schopen to v tomto případě oželet. Aspoň že tam skáčou žáby, když ne králíci.

  Často mi kolegové z hopsacího kroužku za Sokol Skočdopole kladou otázku „Proč potřebujeme včely?“ Odpovídám jim: „Přátelé, včel je třeba pro naše kytičky, pro tvorbu medu, pro opylování.“ Mnozí ale mají i tak spoustu otázek. Proto je odkazuji na knihu Proč potřebujeme včely?, okénkové leporelo, které se včelkám věnuje. Vykládá o jejich úžasných úletech úlech, hierarchii ve včelstvu, o tvorbě medu, no prostě o všem. Knížku doporučuji většinou mladším králíčkům od 3 let. Když se mě někdy maminky od malých králíčků ptají, jak dětem vysvětlit svět kytiček, odkazuji je na podobnou encyklopedii, ale tentokrát s názvem Jak rostou kytičky?.

   

  No a nakonec bych zde rád promluvil o edici Životní cyklus, která našemu králičímu pokolení popisuje svět ostatních zvířat. Tak třeba slepice: víte, kdy je vajíčko na pánev a kdy se z něj líhnou kuřátka? Nebo víte, kolik vajec může jedna slepice snést? A co třeba motýli: jak vypadají jejich vajíčka? Odpovědi najdete v těchto šikovných příručkách s výstižnými fotkami. Tyhle knížky jsou moje oblíbené.

   

  A protože bych rád dopřál vašim tlapkám trochu lehčí hopsání, domluvil jsem jarní slevu na všechny tituly z nakladatelství Svojtka & Co., mám tam totiž známé. Sleva platí na celý sortiment, který naleznete na www.svojtka.cz. Když si odskáčete do objednávky, knížky v košíku, stačí zadat slevový kód Skocdopole30 (pole Použít slevový kód) a načte se vám 30% sleva. Kód bude platit do pondělí19. 3. 2018, tak to neproskákejte!

   

  Váš oblíbený králičí redaktor

  Ing.Králík

  Další články

  nahoru