Jarní králík radí…
Možná jste nedávno už zahlédli moje uši na poli. Nebo můj huňatý ocásek, když jsem běžel směrem k lesu. Pomalu přichází jaro a to já mám strašně rád, protože:
- Vyrůstá nová, čerstvá tráva a ta má opravdu hrozně sladké špičky, to mi chutná!
- Máme víc času na hopkání, dny jsou totiž delší, svítí víc slunce.
Ale teď bych vám rád v roli knižního recenzisty pověděl, co jsme si nedávno na výročním králičím Hopfestu říkali v rámci knižní stage. Tu tam totiž vedu já a letos jsem tam vybíral opravdu zajímavé jarní tituly, obzvlášť takhle před Velikonocemi.
Začal bych biografií Pan Králík a továrna na čokoládu, to je totiž taková moje knižní oblíbenkyně. Všichni králíci totiž neběhají po lesích. Někteří z nás mají ambice a vedou továrny. Tahle kniha právě o takovém jednom ambiciózním králíkovi, který chtěl být jako Steve Hobs, ten legendární šéf firmy s logy jablek, vypraví. Tenhle pan Králík šéfoval továrně na čokoládová vajíčka a docela se jim dařilo. Ale pan Králík chtěl být ještě úspěšnější a vyrábět ještě víc. Takže přetěžoval své zaměstnance – jak slepice, co vajíčka snášely, tak kontrolora kvality jednorožce Edgara.
A tak slepice začaly stávkovat, nosily srandovní transparenty, a dokonce zakládaly i odbory. A chcete vědět, jak to dopadlo? Tak si knížku kupte! Navíc by se vám mohlo líbit, že knížka je udělaná formou komiksu, což tedy já považuji za plus.
Další moje oblíbená knížka je leporelo Co slyšel králík ušák? – Poznávej svět po hmatu (tady mělo spíš být „po tlapkách“). Ta je pro úplně mladé králíky, kteří se teprve na světě rozkoukávají. Mně se nejvíc líbí, jak hezky je zpracovaná, má moc krásné ilustrace a zabývá se jednou z našich hlavních předností – ušima! Kromě toho, že je králík v příběhu má moc pěkné, tak vykládá, co kde slyšel a jak to znělo – pro nás jasná věc, ale pro malé králíčky už tolik ne…
V recenzích jsme se pak věnovali ještě řadě Hádej, jak moc Tě mám rád! – Jaro. To je ta známá králičí pohádka o tátovi králíkovi a jeho synovi. Je to hrozně dojemný příběh o jejich lásce. No ale tentokrát se tahle dvojka vydala po jarních loukách a povídají si, co se stane s vajíčky v ptačím hnízdě, jak vyrostou kytičky a stromy, jak vypadají miminka žab… Ta je taky moje oblíbená, sám ji čtu u nás doma malým králíčkům a ukazujeme si, jak to v životě chodí.
Mezi námi zvířaty do velikosti jednoho metru nefiguruje žádná rivalita, ale zase si spolu docela rádi hrajeme na schovku. Proto mezi mou oblíbenou literaturu patří i kniha Kde je paní slepice? (dohromady jsou z této řady 4 tituly, ale hledání slepice mám nejradši). Nejen že se tady zvířata schovávají za látková alias plstěná okénka, což se obzvlášť mladším králíčkům líbí, ale dokonce si na konci knihy můžete upravit účes, protože je tam zrcátko. Králičí noho, kniha se zrcátkem! Chápete to?
Pak si čtenáři oblíbili ještě knihu Ti otravní králíci, příběh z pera Ciary Flood. Tedy pardón – rád bych zde veřejně prohlásil, že neznám jedinou králičí bytost, jež by byla jen trošičku otravná, proto nechápu ten titulek.
Jinak knížka vypráví o našem pokolení moc hezky, to jsem rád. Je to o medvědovi mrzoutovi (jak typické!), co si chtěl žít o samotě. A jen kvůli tomu, že se jeho sousedy stala sympatická králičí rodina, která prostě chtěla udržovat skvělé sousedské vztahy, se medvěd mohl zbláznit. Jen s ním chtěli trávit čas – péct koláč, štípat dříví, pozorovat meteory, vyměňovat knihy, ale on, mrzout, to nedokázal pochopit. Až pak nakonec – světe, div se – zjistil, že být s někým kamarád (natož s králíky!) vůbec není špatné.
Zpět mezi pozitivní zprávy – Jaro je tady. Milý, úderný titulek a krásné leporelo s průřezy, které nám králíkům neustále připomíná, že svítá na lepší, teplejší časy. Možná mi mezi hrdiny příběhu trochu chybí králičí hrdina, ale jsem schopen to v tomto případě oželet. Aspoň že tam skáčou žáby, když ne králíci.
Často mi kolegové z hopsacího kroužku za Sokol Skočdopole kladou otázku „Proč potřebujeme včely?“ Odpovídám jim: „Přátelé, včel je třeba pro naše kytičky, pro tvorbu medu, pro opylování.“ Mnozí ale mají i tak spoustu otázek. Proto je odkazuji na knihu Proč potřebujeme včely?, okénkové leporelo, které se včelkám věnuje. Vykládá o jejich úžasných úletech úlech, hierarchii ve včelstvu, o tvorbě medu, no prostě o všem. Knížku doporučuji většinou mladším králíčkům od 3 let. Když se mě někdy maminky od malých králíčků ptají, jak dětem vysvětlit svět kytiček, odkazuji je na podobnou encyklopedii, ale tentokrát s názvem Jak rostou kytičky?.
No a nakonec bych zde rád promluvil o edici Životní cyklus, která našemu králičímu pokolení popisuje svět ostatních zvířat. Tak třeba slepice: víte, kdy je vajíčko na pánev a kdy se z něj líhnou kuřátka? Nebo víte, kolik vajec může jedna slepice snést? A co třeba motýli: jak vypadají jejich vajíčka? Odpovědi najdete v těchto šikovných příručkách s výstižnými fotkami. Tyhle knížky jsou moje oblíbené.
A protože bych rád dopřál vašim tlapkám trochu lehčí hopsání, domluvil jsem jarní slevu na všechny tituly z nakladatelství Svojtka & Co., mám tam totiž známé. Sleva platí na celý sortiment, který naleznete na www.svojtka.cz. Když si odskáčete do objednávky, knížky v košíku, stačí zadat slevový kód Skocdopole30 (pole Použít slevový kód) a načte se vám 30% sleva. Kód bude platit do pondělí19. 3. 2018, tak to neproskákejte!
Váš oblíbený králičí redaktor
Ing.Králík
Kupte si knížky z recenze
Další články

Pár otázek o dětských knížkách - dotazník
Milí zákazníci,
velmi si vážíme, že jste ochotni věnovat pár minut svého času a podělit se s námi o Vaše zkušenosti a názory týkající se knih a publikací pro děti.

Knížky do kočárku a nejen tam
Závěsné knížky by rozhodně neměly chybět u žádného kočárku, hrazdičky, stoličky nebo postýlky. Podporují základní motorické funkce, ale i rozvoj očí a zraku. Leporela přinesou vašim ratolestem spoustu legrace a poučení!

Představujeme březnové knižní novinky
Ani tento měsíc jsme nezaháleli a připravili jsme pro vás spoustu úžasných novinek. Posaďte se, knihy se představují.

Leporela, která vás přenesou do říše hudby
Bouchá vaše dítě do nejrůznějších předmětů a raduje se z toho, jaký vydávají zvuk? Možná oprávněně dítě káráte ve snaze zabránit tomu, aby neničilo věci kolem sebe. Nedělá to ale schválně: právě objevilo kouzlo zvuku. Kromě jemné motoriky je totiž potřeba rozvíjet i smyslové vnímání dítěte. Dítě totiž objevuje svět všemi svými smysly, sluch nevyjímaje. Zvuky kolem něj jsou směsí roztodivných vibrací a dítě je jimi doslova fascinováno. A pokud přemýšlíte, po jaké pomůcce sáhnout, nabízíme řešení: zvukové knížky.

Martinka - krátké příběhy na cestu do postýlky
Martinku (konkrétně velkou knihu příběhů) jsem zakoupila před dvěma lety v antikvariátu, když jsem chtěla pro Beky nějaké “holčičí” čtení. V obchodech byla vyprodaná a na bazarech mizela tak rychle, že jsem ji nestihala, takže jsem byla ráda, že aspoň antikvariát nezklamal.

Představujeme únorové knižní novinky
I v uplynulém roce jsme pracovali poctivě a s nadšením, abychom vám mohli i nadále dělat radost s knižními novinkami. Rádi bychom vám zde představili pár tipů, které by vám v únoru neměly uniknout.

Stíratelné karty - čísla
Že Nakladatelství Svojtka nevydává jen knihy jsem vám ukázala už při recenzi na obkreslovací kartičky. Kromě nich ale nabízí také další rozvojové aktivity – například stíratelné karty, kde si děti trénuji psaní čísel.

Nemocnice – podívej se pod obrázek
Recenze knihy z pera Kláry a Mámin koutek... Okénkové knížky od Svojtky máme rádi už několik let. Původně jsem myslela, že jsou tyto publikace vhodné jen pro batolata. Ale opak je pravdou. Okénka baví i předškoláky a mohou se díky těmto knížkám dozvědět spoustu zajímavostí. Třeba o tom, jak to funguje v nemocnici.

Svět – cestovatelský průvodce po naší planetě
Průvodce Lonely Planet patří již několik desetiletí k téměř povinné výbavě každého nezávislého a vášnivého cestovatele. Tentokrát přišlo toto renomované nakladatelství s publikací, která zde, řečeno bez nadsázky, ještě nikdy nebyla.