Jaro nakladatele

  Jaro je v našem nakladatelství vždycky ve znamení nových knih. Zatímco vám, zákazníkům, se nové knížky dostávají do rukou většinou v předvánočním čase, nám nakladatelům se nové knihy kupí v mailových schránkách už začátkem roku. Na výrobu knížky je prostě potřeba dost času.

  A tak na jaře objíždíme zahraniční veletrhy a hledáme knížky, které by zdobily vaše knihovny a měli jste je rádi.

  Není to snadné.

  Je potřeba dobře hledat. Zahraniční nabídka knih je ohromná. Odhaduji, že jednomu člověku, který má nákup knih na starost, projde rukama během jednoho veletržního dne okolo tisíce knih.

  Ti-síc knih. Za jeden jediný den. A není to tak, že byste je hned odložili. Ty knížky jsou všechny pěkné, na všech jsou znát hodiny lidské práce, práce ilustrátorů, kteří do noci seděli nad výkresy a jazykolamy. A pak přijdeme my a musíme knížky rychle vybrat, některé knižní skvosty dát stranou, protože jsou moc drahé nebo je na nich Santa Claus. Taková knížka  v Čechách do knihkupectví prostě nemůže :)

  Ale nakonec některé vybereme a jen doufáme, že jsme se vám trefili do vkusu. Že toto jsou ty správné knížky, které v záplavě ostatních neminete. Že vás jejich obálka přinutí se v uličce knihkupectví zastavit, vrátit a knížku prolistovat.

                                 

  Podívejte se na fotky z Londýnského knižního veletrhu.

  A teď si to představte. Jak dlouhá a kostrbatá je cesta jedné lidské myšlenky až k vám do knihovny. Od ilustrátora nebo autora, co si musí najít správné nakladatelství, které jeho zápal pochopí a zhmotní do knihy. Přes zahraniční veletrh, kde se ta jedna malá knížka musí probojovat tisíci jiných až do naší ruky a k našemu oku, které ji nesmí unaveně přehlédnout. Potom, nakonec, když projde tímto nesmlouvavým sítem, tak čeká osamocená v knihkupectví mezi mnoha dalšími. A tady jste na řadě konečně vy, abyste si jí všimli, vzali si ji domů.

  Tak snad se to letos povedlo. Snad jsme našli ty správné knížky, které budete doma po večerech číst. A budete je číst tak dlouho a tak často, až jim ošoupete rohy. Třeba je pak za několik let vyndáte z knihovny a budete na ně mít hezké vzpomínky. Možná se jednou dokonce probojují až k vašim vnoučatům.

  „Maruško, teď ti ukážu tuhle knížku, tu já ti měla tak ráda…“

  My v to doufáme.

  Jsme hlavně VAŠE nakladatelství.                                  

  Zajímá vás, jak to vypadá na veletrhu dětských knih v Bologni?

  Bára Svojtková

  27.4.2017

                             Veletrh dětských knih v Bologni

  Další články

  nahoru