Jedinečný svět vlaků

  Knížka plná krásných ilustrací, zajímavých informací a v neposlední řadě atraktivních otevíracích okének okouzlila hned tři generace mužů v naší rodině.Čtenářům představí dávnou historii, současnost a lehce nastíní i blízkou budoucnost vlakové dopravy.


  Velká část se věnuje parním lokomotivám. Mimochodem, věděli jste, že první lokomotiva, která byla sestrojena, se jmenovala Raketa? Po jejím vynálezu nastal opravdový železniční boom! Kam a jak lidé cestovali? Jak fungovala parní lokomotiva? Kde byla postavena první železnice pod povrchem a jak asi vypadala taková podzemní stanice, na níž se přiřítil parní drak? Nepřijdete ani o podrobnosti o slavných parních obrech, konstruovaných od počátků 20. století.


  Další část knížky nás přesune do minulosti méně dávné a představí nám lokomotivy s dieselovými motory. Jak takoví velikáni fungují, jak daleko dojedou „na jeden zátah“, jak vypadá kabina strojvůdce a co vše může taková mašina táhnout? To vše se zde dočtete! Pod okénky pak můžete nahlédnout do motoru nebo poznat úlohu posunovací lokomotivy.


  Knížka se věnuje také ekologičtějšímu způsobu dopravy – elektrickým vlakům. Dozvíme se, odkud vlaky energii získávají, co vše musí zvládat a ovládat jejich strojvedoucí a dále třeba to, jak fungují výhybky. Pokud odklopíte jedno z mnoha okének, můžete nahlédnout do mašinfírovy kabiny a přesvědčit se na vlastní oči, že orientace ve změti tlačítek a čudlíků není vůbec jednoduchá.


  Koho by nefascinovaly vysokorychlostní vlaky?! I těm se podíváme „na zoubek“! Dozvíme se, jak fungují, jaké rychlosti dosahují a po otevření okénka zjistíme podrobnosti o bezpečnosti takového rychlého provozu.


  Na poslední dvojstránce najdeme zvláštnosti, neobvyklosti a perličky. Víc vám nebudu prozrazovat, abyste nebyli ochuzeni o překvapení.


  Dle mého soudu je knížka určena pro široké věkové rozpětí čtenářů. Náš malý strojvedoucí se aktuálně kochá povedenými ilustracemi, procvičuje si prstovou obratnost, když se snaží otevírat okénka, a stále se na něco ptá :o) Větší děti, které už se samy snaží „přijít věcem na kloub“, budou jistě fascinované podrobnostmi o fungování parních lokomotiv, dieselových i elektrických motorů.


  Tahle knížka nás bude provázet spoustu let. Rádi jí budeme listovat, otevírat více než 60 okének a díky ní poznávat jedinečný svět vlaků.


  Napsala Naděžda Holečková

  23. 11. 2016

  Další články

  nahoru