Jste doma s dětmi a máte volný čas? Poradíme, jak ho využít

  Čas plyne v některých dnech úplně jinak. Jak kdyby se skoro zastavil. Snad každému to musí přijít zdlouhavé, když jsme kvůli koronaviru zavření v bytě, domě. Den se táhne - a vy nevíte, jak děti zabavit. „Mamí, tatí, proč ten čas vůbec neutíká?“ ptají se vás. Jak jim ale vysvětlit, že čas měří všem stejně? Že lidé mají někdy dlouhou chvíli a dostaví se u nich pocit, že čas neutíká, ale líně klopýtá? 


  Můj den

  Jak usnadnit nejmenším dětem pochopení plynutí času? Jak utíká den a jaké jsou jeho části? Sáhněte po oblíbeném sešitě se samolepkami Malý zajíček: Můj den. Dítě sleduje, co zajíček dělá ráno, kdy má čas na oběd a kdy na učení. Pomocí samolepek a vybarvování se dítě skvěle zabaví a zároveň zorientuje v čase.

  Další knížkou o každodenních činnostech, zasazených do průběhu dne, je rozpohybovaná kniha Můj den, který obsahuje velké množství zábavných pohyblivých prvků. Ty navíc rozvíjí jemnou motoriku dítěte a přirozeně podporují jeho zájem.


  Teď je čas na Montessori!

  Každý z nás, když se narodí, tak neví, co je čas – co znamená dnes, co znamená včera… K tomu, abychom se v čase zorientovali, potřebujeme v dětství i několik let! Možná proto byste se měli věnovat více dětem a pokusit se je dovést k časovému režimu dne, když teď nechodí do školy. Pochopení přirozeného rozvrhu času dovede dítě k samostatnosti. Dokáže chápat nejen bdění a spaní, tedy noc a den, ale postupně i jednotlivé fáze dne, které má spojené s určitou činnosti (vstávání, oběd, doba na učení atd.).

                                                    


  V titulu Moje album Montessori: Čas, který nabízí naše nakladatelství, najdete schémata, která dítěti pomohou s chápáním, co je ráno, poledne, večer + den, měsíc, roční období rok. 

                                                               

  Možná i díky koronaviru končí doba spěchu a stresu. Čas, který kvůli nastalé situaci teď máme „navíc“, lze využít k novým návykům, cvičení, ke studiu nebo čtení. Nějak smysluplně, abychom neměli nemoc z volného času a nudy. Věříme, že naše knihy Vám k tomu pomohou a přinesou nejen poučení, ale také radost.

                                                                

                                                                                                             

  Další články

  nahoru