K čemu je nám Valentýn?
Jak se to teda má s tím šťastně-nešťastným Valentýnem? Mnoho lidí dodnes tvrdí, že jde o vykonstruovaný, nafouknutý svátek, který k nám přišel odkudsi ze západu za účelem podpoření prodeje bonboniér a všelijakých jiných růžovoučkých, srdíčkových kýčů. Vskutku, korporace se chytí každé příležitosti a reklamní byznys je zodpovědný za komerční rozměr tohoto svátku. Pod nánosem těchto globálních významových vrstev je však příběh, legenda o hrdinném světci, který zahynul mučednickou smrtí dávno před expanzí nadnárodních korporací.
Valentin byl skutečný člověk – křesťanský kněz a lékař žijící v Římě někdy v časech císaře Claudia II., tedy v druhé polovině třetího století, když byli křesťané kruté pronásledování. Císař nechal Valentina uvěznit, protože tajně oddával zamilované páry. Bojechtivý vládce byl totiž přesvědčený, že svazky jeho vojákům neprospívají a ženatý voják péčí o rodinu oslabuje svou bojeschopnost, neohroženost a oddanost.
Legenda pokračuje a praví se v ní, že Valentin ve vězení léčil nemocné. Před svým stětím, 14. února 269, dokonce navrátil zrak a sluch dceři jednoho ze svých věznitelů. Rodina děvčete se následně, přesvědčena o Kristově moci, nechala pokřtít a Valentin se údajně do děvčete zamiloval. Před smrtí jí poslal dopis s nápisem „od tvého Valentina“. Tady asi někde se datuje populární zvyk vyrábění a posílání ostýchavých vyjádření lásky – valentýnek. Pamatuji si, jak nás na základní škole nutili první únorový týden vystřihovat srdíčka z růžového papíru. My chlapci jsme to nenáviděli, děvčata byla zas nadšená.
Pragmatická láska
Celou pravdu o Valentinově životě se už asi nedozvíme, důležitější je spíš symbolická hodnota legendárního svátku a to, co si v tento den vlastně připomínáme. Při každodenním shonu se jakékoliv vyjadřování náklonnosti či lásky, navíc příliš zjevné, stává nadstandardní záležitostí. Nakonec, jak tvrdí slovinský filozof Slavoj Žižek v jednom ze svých videí, lidé zapomínají, jaké to je, bezhlavě se zamilovat. V kurzu je spíš jakási kovová, studená láska – taková, co je praktická a pragmatická.
https://www.youtube.com/watch?v=OabTK7y7d6E
Suma sumárum, v tento den by nemělo jít o to, kdo zůstane doma sám, a kdo ne, ani o materiální orgie, které jsou lidé uvyklí v obchodech rozpoutat. Náklonnost lze vyjádřit i jinak. Možná se stačí usmát na prodavačku, vynechat trapnou konverzaci o počasí a zeptat se souseda ve výtahu na něco neobvyklého, můžeme vyhrabat a odpustit staré spory, napsat dávnému kamarádovi. Vždyť jak nám připomíná smutný text básníka: „Vztahy mrznou, a potom nás to mrzí.“ Mějme se zkrátka jeden den roku trošku raději než obyčejně. A snažme se pak tento standard udržet celý rok.
Malinko vám s tím můžou pomoct i láskyplné knížky z naší speciálně vytvořené kategorie – Valentýnská akce.
Zdroj obrázku: http://www.kkvys.cz
Kupte si knížky z recenze
Další články

Představujeme březnové knižní novinky
Ani tento měsíc jsme nezaháleli a připravili jsme pro vás spoustu úžasných novinek. Posaďte se, knihy se představují.

Leporela, která vás přenesou do říše hudby
Bouchá vaše dítě do nejrůznějších předmětů a raduje se z toho, jaký vydávají zvuk? Možná oprávněně dítě káráte ve snaze zabránit tomu, aby neničilo věci kolem sebe. Nedělá to ale schválně: právě objevilo kouzlo zvuku. Kromě jemné motoriky je totiž potřeba rozvíjet i smyslové vnímání dítěte. Dítě totiž objevuje svět všemi svými smysly, sluch nevyjímaje. Zvuky kolem něj jsou směsí roztodivných vibrací a dítě je jimi doslova fascinováno. A pokud přemýšlíte, po jaké pomůcce sáhnout, nabízíme řešení: zvukové knížky.

Martinka - krátké příběhy na cestu do postýlky
Martinku (konkrétně velkou knihu příběhů) jsem zakoupila před dvěma lety v antikvariátu, když jsem chtěla pro Beky nějaké “holčičí” čtení. V obchodech byla vyprodaná a na bazarech mizela tak rychle, že jsem ji nestihala, takže jsem byla ráda, že aspoň antikvariát nezklamal.

Představujeme únorové knižní novinky
I v uplynulém roce jsme pracovali poctivě a s nadšením, abychom vám mohli i nadále dělat radost s knižními novinkami. Rádi bychom vám zde představili pár tipů, které by vám v únoru neměly uniknout.

Stíratelné karty - čísla
Že Nakladatelství Svojtka nevydává jen knihy jsem vám ukázala už při recenzi na obkreslovací kartičky. Kromě nich ale nabízí také další rozvojové aktivity – například stíratelné karty, kde si děti trénuji psaní čísel.

Nemocnice – podívej se pod obrázek
Recenze knihy z pera Kláry a Mámin koutek... Okénkové knížky od Svojtky máme rádi už několik let. Původně jsem myslela, že jsou tyto publikace vhodné jen pro batolata. Ale opak je pravdou. Okénka baví i předškoláky a mohou se díky těmto knížkám dozvědět spoustu zajímavostí. Třeba o tom, jak to funguje v nemocnici.

Svět – cestovatelský průvodce po naší planetě
Průvodce Lonely Planet patří již několik desetiletí k téměř povinné výbavě každého nezávislého a vášnivého cestovatele. Tentokrát přišlo toto renomované nakladatelství s publikací, která zde, řečeno bez nadsázky, ještě nikdy nebyla.

Knížky pod stromeček pro celou rodinu
Nedostat, ale ani nedarovat knihu k Vánocům je jako linecké cukroví bez rybízové marmelády. Ale vybrat ty správné knihy je skoro tak těžký úkol jako zdobení voňavých perníčků. Potřebujete poradit? Tak to jste na správném místě. Vybrali jsme pro vás několik vánočních tipů.

Jak to žije V jesličkách
Říkáte si, jak i těm nejmenším přiblížit, co se děje o Vánocích? Maminka Klára z blogu Mámin koutek na tím přemýšlela také a jeden z mnoha tipů je zde… Kdo je to Ježíšek, Marie, Betlém a proč jsou všude zvířátka? Přesně na tuto otázku odpovídá zábavné leporelo od Nakladatelství Svojtka, které vyšlo v edici Jak to žije a má tedy nejen spoustu obrázků, ale také pohyblivé prvky.