Kumon – učíme se po japonsku

  Ze země vycházejícího slunce k nám dorazila populární řada pracovních sešitů Kumon. Tato učební metoda si získala oblibu nejen ve své rodné zemi, ale podle jejího vzoru se učí už ve více než 48 zemích světa. Teď k nim přibyla i Česká republika.

  První krůčky ke vzdělání

  Malá řada pracovních sešitů označená jako První kroky nabízí materiál pro děti již od dvou let. Stává se tak ideálním seznámením s touto metodou mimoškolního vzdělávání. Kumon pomáhá dětem nenásilnou formou rozvíjet jemnou motoriku a základní dovednosti, které jsou předpokladem pro další úspěchy ve škole.

  Začínáme od píky

  Kumon není jako jiné, nahodile sestavené pracovní sešity, které nedbají na dosažené schopnosti dítěte. Na rozdíl od nich staví na logickém principu – začít od toho nejjednoduššího a postupně zvyšovat obtížnost. Jak to vypadá konkrétně?

                                    

  Vybarvuj!

  1. Začíná se čmáráním, které dítě baví a díky kterému se začíná učit, jak držet pastelku.
  2. Na obrázcích chybí konkrétní části v podobě bílých trojúhelníčků či koleček. Dítě získává představu o okrajích. Nevadí, když přetahuje nebo nevybarví plochu celou. Samo nebo s vaší pomocí si to brzy začne uvědomovat.
  3. Plochy k vybarvování se stávají komplexnější a dítě si osvojí další pohyby rukou.

  Nalepuj!

  1. Dítě nalepuje samolepky, které jsou součástí sešitu. Je úplně jedno jak, výsledek bude vždy pěkný.
  2. Samolepky získávají podobu geometrických tvarů. Dítě má za úkol je nalepit na konkrétní místo. Pokud se to nepovede, nic se neděje.
  3. Zapojují se rodiče. Vystřihují ze sešitu kusy papíru, které dítě nalepuje.

  Stříhej papír!

  1. Dítě stříhá napřed rovné krátké čáry, a osvojuje si tak základní práci s nůžkami.
  2. Začíná se s nůžkami zatáčet, což dítě díky předchozím aktivitám hravě zvládne.
  3. Z linií, podle kterých se stříhá, se stávají komplexní křivky a vystřihují se zvířátka, ze kterých si nakonec můžete udělat krásnou výstavku!

  Skládej!

  1. Začíná se s vodorovným ohýbáním, které odhalí nějaký příběh nebo rozvíjí slovní zásobu.
  2. Dítě cvičí úhlopříčné přehýbání papíru ze čtyř rohů. Po složení má před sebou obrázek nějakého zvířátka.
  3. Dítě zkouší přehnout papír několikrát za sebou, a vytvořit tak z obrázků příběh.
  Rodiče vítáni

  Kumon pobízí k řádné motivaci dítěte rodičem. Zároveň podává rodičům pomocnou ruku. Na každé straně pracovního sešitu jsou pokyny pro dospělé. Ty pomůžou rodičům dobře vysvětlit aktivitu dítěti a napoví, jak si při jejím plnění nejlépe užít společné chvíle.

  A až to bude hotové?

  Pořádně to s dítětem oslavte! Projděte si společně vyplněný sešit a pochvalte ho za to, jak šikovně aktivity zvládlo. Při porovnání první a poslední úlohy uvidíte, že udělalo neuvěřitelný pokrok. To je právě kouzlu Kumonu – stupňování obtížnosti a rozvíjení schopností krůček po krůčku. Na předposlední straně je i diplom, který můžete vyplnit a předat dítěti. Uschová si jej nebo pověsí na nástěnku. Dalším „dárkem“ je tabulka na kreslení (pro fixy na vodní bázi).

  Učení bez mučení

  Pracovní sešity Kumon z malé řady První kroky určitě stojí za to vyzkoušet.  Nezáleží na tom, jestli začnete se Skládej!, Stříhej papír!, Vybarvuj!, Nalepuj! nebo vším naráz. Vaše dítě si posílí prsty ruky a bude zručnější a obratnější. Po dokončení všech aktivit pouvažujte nad koupí navazujících pracovních sešitů, které jsou určené starším dětem. Ideálním startem je Spojování.

  Sajónara a učení zdar!

   

  Ondřej Čermák

  Další články

  nahoru