Mluvit anglicky a počítat? To už umím od tří!

  Počítání a učení se slovíček nazpaměť – snad každému tohle dělalo problémy od základní školy. S Velkými Montessori sešity od nakladatelství Svojtka tomu můžeme společně předejít!

  Angličtinu i matematiku se děti mohou pomocí našich publikací učit už od 3 let. Základem Montessori pedagogiky je totiž zásada „pomoz mi, abych to dokázal sám“. Rodič má tak při plnění úkolů přehled, co už dítě zvládá, a kde naopak pokulhává. Díky tomu ho může nasměrovat a podat mu pomocnou ruku. Montessori metoda navíc motivuje k dalšímu pokroku – dítě má pocit, že vše zvládá skoro samo.

                                      

  Anglicky snadno už odmalička?

  Velký Montessori sešit angličtina obsahuje více než 60 aktivit pro vzdělávání a hlavně 180 karet s anglickými slovíčky. Karty najdete na konci knihy na tvrdším papíru, díky kterému se rychle neopotřebují. Stačí je jen rozstříhat a můžete s nimi hned začít pracovat.

  Součástí knihy je samozřejmě i poslechový audio materiál. Ten si můžete stáhnout přes naše webové stránky. Pedagogika Montessori dětem pomáhá s učením nových slov právě pomocí zvuků. A to následovně:

  • Dítě poslouchá slova, ukazuje je na stránkách sešitu.
  • Na základě poslechu pak dítě bere do ruky karty a pokládá je na černobílé obrázky. Současně s tím slovo vyslovuje. Tahle část „učení“ zabere asi nejvíce času, je základem pro zapamatování si slova.
  • Máte pocit, že si dítě už slova nemusí opakovat? Pak ho nechte vybrat jednu kartu a vyslovit dané slovo. Pokud odpoví správně, je vyhráno! Slovíčko si zapamatovalo!

  Nejste jazykový typ? Učte se s námi matematiku!

  Důvod, proč žákům nejde na základní škole matematika, není ten, že by dítě neumělo počítat. Je spíš potřeba ho naučit, jak má matematicky přemýšlet. Metodika Montessori nám říká, že my všichni (i ti nejmenší z nás) máme smysl pro matematiku. Dokážeme přemýšlet o počtech, organizovat, třídit. Ovšem musíme se k abstraktnímu myšlení dostat a naučit se s ním pracovat.

  Právě organizace věcí, jejich třídění a poznávání rozdílů, pomůže dítěti docílit abstraktního myšlení. V první části knihy Velký sešit Montessori matematika se proto dítko učí řadit, spojovat a sestavovat. Posouzení tvarů, třídění podle barev, skládání od největšího po nejmenší – na první pohled snadné úkoly, které ale vedou dítě k přemýšlení o velikosti, posloupnosti, protikladech apod.

  Procvičování dělá mistra 

  Po zvládnutí takových základů už můžete postupně přecházet k druhé části sešitu – číslům a počtům. Nejprve je samozřejmě nutné seznámit se s číslicemi 1 až 9, se kterými budeme na začátku pracovat. A pak už lze přiřazovat množství, počítat zvířata, dávat jednotlivosti do skupin…

  Procvičujete-li dál, můžete se pokoušet učit se s dítětem další a další číslice až do 99. Řazení korálku za sebe nebo jejich vybarvování dítěti ukáže i rozdíl mezi sudým a lichým číslem, a to velmi názorně (viz obrázek).

   

  Doufáme, že vašim dětem pomůžou Velké Montessori sešity s motivací k učení!


  Michal Čejka

  Další články

  nahoru