Naučit se konečně kreslit!

  [Jak kreslit - Perspektiva] Stromy se zahalily do teplých zářivých barev a mě popadla touha, která mě provází již od mládí. Jakmile mi příroda nastaví svou vlídnější tvář, mám chuť něco z její krásy zachytit a uchovat o něco déle, než jen do příchodu prvních plískanic. Má to ale jeden háček. Pokud jde o ruční práce, jako jsou háčkování, drhání nebo třeba různá dekorativní aranžmá, tam mě potěšení z činnosti a potažmo hotových výtvorů provází od začátku do konce. Když však dojde na malování a kreslení, skončím téměř pokaždé stejně. Ať už jde o krajinu, zátiší, portrét anebo postavu, jsou si pokaždé absolutně nepodobné, a tudíž mé prvotní nadšení brzy opadne.

  Tato má neschopnost zachytit na papíře alespoň základní podobu lidí a věcí mě vždy frustrovala, ale nikdy jsem nebyla schopna udělat něco pro to, abych se jí zbavila. Zkusila jsem se tedy něco přiučit z knížek. A věřte, že to jde.  Autor názorně předvádí, jak si při kreslení pomoci pravoúhlou sítí, zlatým řezem, i jaké jsou nejpodstatnější prvky určující výslednou podobu. Čím se například liší portrétování starých lidí a malých dětí, jak se dá vytvořit dojem trojrozměrnosti nebo podle čeho se řídit, kreslíte-li naaranžované či přirozené zátiší. Velmi instruktivní je zejména publikace o perspektivě.


  Určitě by Vás mohly zaujmout i další příručky pro výtvarníky, chce to prostě jen chtít! A ješte tedy tužku a arch čistého papíru...


  Vězte tedy, že dokonce i malířský antitalent, za něhož se považuji, se s takovou pomocí dokáže vyhoupnout z naprostého výtvarného suterénu na docela slušnou úroveň, kdy ho již vlastní výtvory mohou konečně těšit. 


  10.10.2016

  Napsala Erika Stařecká

  Další články

  nahoru