Jíst pořád jenom brambůrky je špatné. Ale jak to vysvětlit dětem?
Děti jsou od narození zvídavé. Vždyť snad každého člověka zajímá, jak svět funguje. Proto už odmalička neustále obtěžujeme své rodiče s jednoduchou otázkou: Proč? Proč je moře slané? Proč musíme chodit do školy? Proč lampička svítí? Proč mají ptáci peří? Takových otázek je skutečně spousta. Alespoň na dva dotazy tohoto typu vám odpoví novinky z našeho nakladatelství – Proč nemám jíst jen brambůrky? Proč se mám starat o naši planetu?
Brambůrky? A opravdu je nesmím?
Ze supermarketů a fastfoodů se na nás neustále valí plno nezdravého, tučného nebo sladkého jídla. A právě takové stravování našim dětem škodí. Rodiče tak hledají způsoby, jak co nejlépe a zábavně dětem vysvětlit, proč se mají správně stravovat. Naše novinka s názvem Proč nemám jíst jen brambůrky? vám v tom pomůže.
Proč potřebuji pestrou stravu a co má obsahovat? Proč se mám obtěžovat se snídaní? Jak se lidé stravovali dříve? A proč měli naši předkové víc pohybu? Na všechny všetečné otázky vašich dítek najdete odpověď právě v této knize. Doplněna je o nádherné ilustrace, které leckdy vtipně dokreslují věcné informace. Dítěti můžete třeba názorně ukázat talíř rozdělený na několik částí. Ty odpovídají doporučenému množství jednotlivých potravin – nejmenší část se skládá ze sladkostí, největší z těstovin, rýže či cereálií.
Chránit planetu bychom měli už odmalička
Každý může přiložit ruku k dílu, i ten nejmenší z nás. Lidé si svou planetu ničí, odhazují odpadky, které by se daly znovu využít. Často nešetříme vodou ani elektřinou. Přitom stačí tak málo! Přemýšlet, jestli opravdu potřebuji přes den v pokojíčku nechat rozsvíceno. A co plastová láhev? Do jakého kontejneru ji mám vyhodit? Proč ji nemohu nechat ležet jen tak v lese? A proč nemám nechávat při čištění zubů otevřený vodovodní kohoutek?
Řekněte, kdo jiný by měl všechny tyto věci znát než naše děti? Vždyť právě ony se budou dál starat o to, abychom si na té naší planetce žili šťastné a hlavně zdravé životy. Pokud možno bez zbytečných chemických přísad v potravinách a hygienických potřebách.
Jen pozor! Kniha Proč se mám starat o naši planetu? je skutečně nabitá informacemi o ekologii. Varujeme tedy rodiče – mějte přehled, až vás bude dítě zkoušet, do jakého kontejneru patří ten který odpad nebo jak se počítá uhlíková stopa. Pokud byste si nevěděli s některými pojmy rady (třeba co je to ozon), na všechno odpoví minislovníček na konci publikace.
Přejeme vám pěkné čtení a plno milých zážitků s oběma knihami!
Napsal Michal Čejka
Kupte si knížky z recenze
Další články

Představujeme březnové knižní novinky
Ani tento měsíc jsme nezaháleli a připravili jsme pro vás spoustu úžasných novinek. Posaďte se, knihy se představují.

Leporela, která vás přenesou do říše hudby
Bouchá vaše dítě do nejrůznějších předmětů a raduje se z toho, jaký vydávají zvuk? Možná oprávněně dítě káráte ve snaze zabránit tomu, aby neničilo věci kolem sebe. Nedělá to ale schválně: právě objevilo kouzlo zvuku. Kromě jemné motoriky je totiž potřeba rozvíjet i smyslové vnímání dítěte. Dítě totiž objevuje svět všemi svými smysly, sluch nevyjímaje. Zvuky kolem něj jsou směsí roztodivných vibrací a dítě je jimi doslova fascinováno. A pokud přemýšlíte, po jaké pomůcce sáhnout, nabízíme řešení: zvukové knížky.

Martinka - krátké příběhy na cestu do postýlky
Martinku (konkrétně velkou knihu příběhů) jsem zakoupila před dvěma lety v antikvariátu, když jsem chtěla pro Beky nějaké “holčičí” čtení. V obchodech byla vyprodaná a na bazarech mizela tak rychle, že jsem ji nestihala, takže jsem byla ráda, že aspoň antikvariát nezklamal.

Představujeme únorové knižní novinky
I v uplynulém roce jsme pracovali poctivě a s nadšením, abychom vám mohli i nadále dělat radost s knižními novinkami. Rádi bychom vám zde představili pár tipů, které by vám v únoru neměly uniknout.

Stíratelné karty - čísla
Že Nakladatelství Svojtka nevydává jen knihy jsem vám ukázala už při recenzi na obkreslovací kartičky. Kromě nich ale nabízí také další rozvojové aktivity – například stíratelné karty, kde si děti trénuji psaní čísel.

Nemocnice – podívej se pod obrázek
Recenze knihy z pera Kláry a Mámin koutek... Okénkové knížky od Svojtky máme rádi už několik let. Původně jsem myslela, že jsou tyto publikace vhodné jen pro batolata. Ale opak je pravdou. Okénka baví i předškoláky a mohou se díky těmto knížkám dozvědět spoustu zajímavostí. Třeba o tom, jak to funguje v nemocnici.

Svět – cestovatelský průvodce po naší planetě
Průvodce Lonely Planet patří již několik desetiletí k téměř povinné výbavě každého nezávislého a vášnivého cestovatele. Tentokrát přišlo toto renomované nakladatelství s publikací, která zde, řečeno bez nadsázky, ještě nikdy nebyla.

Knížky pod stromeček pro celou rodinu
Nedostat, ale ani nedarovat knihu k Vánocům je jako linecké cukroví bez rybízové marmelády. Ale vybrat ty správné knihy je skoro tak těžký úkol jako zdobení voňavých perníčků. Potřebujete poradit? Tak to jste na správném místě. Vybrali jsme pro vás několik vánočních tipů.

Jak to žije V jesličkách
Říkáte si, jak i těm nejmenším přiblížit, co se děje o Vánocích? Maminka Klára z blogu Mámin koutek na tím přemýšlela také a jeden z mnoha tipů je zde… Kdo je to Ježíšek, Marie, Betlém a proč jsou všude zvířátka? Přesně na tuto otázku odpovídá zábavné leporelo od Nakladatelství Svojtka, které vyšlo v edici Jak to žije a má tedy nejen spoustu obrázků, ale také pohyblivé prvky.