Odpovědi nakladatelství na rozporuplné reakce

  Milí naši zákazníci,

  ano, a je to tady. Není to poprvé, co vydáváme takovou řadu knih s problematickými otázkami. Několik negativních reakcí jsme čekali, a proto jsme s vydáním tohoto tématu dlouho váhali, zvažovali pro a proti a oslovili i maminky na sociálních sítích. Vedly nás k tomu naše zkušenosti z minulosti. Takřka všechny reakce nás ale utvrzovaly v tom, že knihu má smysl vydat.

  Je zapotřebí zdůraznit, že tato knížka je pouze jednou z celé série „moje malá proč“, která se nesnadnými tématy zabývá. Série patří do řady našich dalších vydávaných knih, které se snaží odpovědět na složité otázky, jež děti a jejich rodiče trápí. Mezi tyto knihy patří například „Mluvíme o sexu“ (pro tři různé věkové kategorie), „Co se to se mnou děje?“ nebo pro starší „V hlavě v pohodě“. Proto jsme se tedy rozhodli vydat i pro tuto knížku s názvem „Co to tam mám?“.

  Často je pro rodiče těžké najít ta správná slova a odpovědi na otázku „proč?“.

  Je prostě zbytečné zavírat oči nad dotazy, které děti logicky vznášejí, jak rostou a objevují svět kolem sebe. S tím, že se nám to nelíbí, nehodí, nebo se stydíme, nic nenaděláme. Prostě jednou dítě taková otázka napadne. Naší knihou pomáháme mámě a tátovi odpovědět. Dělat, že jsou takové dotazy tabu, ošklivé, nebo že se na takové věci dokonce nesmí ptát, není pro další normální vývoj dítěte dobré a může to na dětech zanechat následky.

  Takže, kdo chce, ať si knihu koupí, a kdo s ní nesouhlasí, je to snadné, ať si ji prostě nekupuje. Nechte rozhodnout každého podle jeho názoru.

  Za nakladatelství

  M. Svojtková

   

   

  Vyjádření redakce:

  Je třeba číst tuto knížku celou, ne pouze vytrhnout z kontextu jednu dvojstranu. Zabývá se totiž obecně biologickými rozdíly mezi pohlavími a popisuje různé funkce pohlavních orgánů, není tedy jen o rozmnožování (a už vůbec ne jen o masturbaci dětí). Pomocí ilustrací a jednoduchých textů představuje danou problematiku tak, aby ji cílová skupina čtenářů (tj. děti od 4 let) pochopila. Podle nás to činí způsobem, který je pro to vhodný – proto jsme se rozhodli knihu vydat a za jejím zařazením do edičního plánu stojíme.

  Respektujeme odlišné názory, které tento přístup za vhodný nepovažují, a rozhodně netvrdíme, že tato kniha je jediným pravým způsobem, jak dětem přibližovat otázku sexuality. Za výchovu dětí jsou podle nás zodpovědní jejich rodiče, kteří se mohou svobodně rozhodnout, zda tuto knihu svým dětem pořídí. Doporučený věk je opravdu pouze doporučený. Každé dítě je individuální a každé se vyvíjí jinak. S tím souvisí i to, kdy se na dané otázky začíná ptát. Netvrdíme, že jim stačí dát do rukou tuto knihu, a vše se tím vyřeší. U tohoto tématu je rozhodně nutná součinnost rodičů a aktivní komunikace s dítětem, která nahradí všechny knížky na světě, protože právě ti, kdo jsou s dětmi v každodenním kontaktu, nejlíp vědí, KDY, JAK A PROČ o různých tématech s dětmi mluvit. Opakuji: je to jejich zodpovědnost. Kniha nechť je pouze pomocníkem pro ty, kteří ji stejně jako nakladatelství považují za vhodnou.

  Lukáš Vlasák, odpovědný redaktor

  Další články

  nahoru