Příroda v hlavní roli

  Prázdniny už klepou na dveře a sluníčko láká všechny ven.

  Sluneční paprsky hladí po tváři, vítr čechrá vlasy, v korunách stromů to šumí… a hele! Támhle přeběhla veverka! Pst, teď musíme být potichu. Slyšíš, jak tu bzučí včely? Létají z jedné barevné květiny na druhou. To je ale vůně! 

  Pojďme ven!

  Příroda nabízí svou laskavou a otevřenou náruč všem dětem (a samozřejmě i dospělým) bez rozdílu věku. Ti nejmenší budou své okolí vnímat především smysly. Poslouchají ptačí zpěv, pozorují broučky v trávě, poznávají rozdíly v tom, co je měkké a ohebné, tvrdé, hrubé, sypké… A čím jsou starší, tím víc chápou význam času – jaro se mění v léto, vše je zelené a plné života. Pak se začne ochlazovat, stromy zčervenají a ztrácejí listí. Z nebe padají sněhové vločky. Pojďme jim to pomoct pochopit a názorně ukázat třeba pomocí kartiček vypracovaných podle principů pedagogiky Montessori: Příroda, Čas. A co ti starší? Příroda je vlastně jedno velké dobrodružství a je načase ji pořádně prozkoumat! Třeba na kole.

  Příroda jako nekonečná inspirace

  Tak jako se mění počasí, mění se každý den i příroda. Rozmanitá krajina nabízí nespočet možností, jak se s dítětem zabavit. Pokud je dítko ještě malé a potřebuje svého rodiče nebo jiného dospěláka jako doprovod, proměňte nezáživné procházky v nevšední zážitek. Vydejte se do přírody s Aktivitami pro čtyři ruce a zaznamenávejte do tohoto kreativního deníku vše, co vás v přírodě zaujme. Sbírejte kamínky a větvičky a vytvořte z nich panáčky. Můžete s nimi sehrát divadýlko! Z pravidelných výletů do přírody si odnášejte exempláře zajímavých květin a postupně si vytvořte společný herbář. Nápadům se meze nekladou!

  Co si přibalit s sebou

  Vhodné oblečení podle počasí, svačinu… a samozřejmě některého z našich průvodců. Jsi velký dobrodruh a baví tě zažívat nevšední věci uprostřed divoké přírody? Pak nezapomeň do batohu přibalit průvodce Vzhůru do divočiny! Zjistíš, jak stopovat zvířata, jak si postavit přístřešek, jak získat vodu z rosy nebo jak si obvázat ránu. Jestliže jsi spíše jen tichý pozorovatel, postačí, když si do batohu přibalíš dalekohled nebo lupu (podle toho, jaká zvířata a úkazy chceš v přírodě pozorovat) a skicák s pastelkami. Doma pak můžeš udělat výstavku toho, co se ti venku podařilo nakreslit.

  Jak se chovat v přírodě

  Nezapomeň, že příroda se řídí jasnými pravidly a totéž očekává i od tebe. Měj ke každému místu, které navštívíš, respekt a chovej se vždy ohleduplně. Říká se, že bychom za sebou měli zanechat pouze otisky bot a odnést si pouze vzpomínky! Takže vzhůru za skvělými zážitky!


  Pavlína Uhrová

   

  Další články

  nahoru