Proč číst knihy malinkým dětem?

  Přemýšlíte nad tím, proč pořizovat knížky dětem, které ještě několik let samy nebudou číst? Zajímáte se o to, jaké jsou nejrůznější výhody předčítání batolatům a čtení knížek společně s vašimi dětmi? Pojďme se zeširoka podívat na knihy a jejich vliv na rozvoj úplně malinkých dětí.

  Rozvoj jazykových dovedností

  I když vaše miminko zatím jen brečí nebo v lepším případě brouká, velmi pozorně vnímá jakékoli zvuky, které k němu pronášíte. Tyto zvuky zpracovává a ukládá do svého mozku, což mu do budoucna pomáhá s předřečovými představami. Existuje velká řada knih vhodných pro zcela malinké děti. Pro první týdny a měsíce se nejvíce hodí vysoce kontrastní knížky vhodné do malé ručky miminek, často s převládající bílou a černou barvou. Miminka zaujmou kontrasty, které můžete doprovodit citoslovci či jednotlivými slovy, ilustrujícími zobrazený předmět. Dbejte také na melodii hlasu, kterou dítě taktéž vnímá. A i když nemáte hudební sluch, nebojte se dětem zpívat, broukat či rytmicky vyslovovat básničky. Rytmus a intonace řeči dětem od nejútlejšího věku také pomáhá s rozvojem dovedností, které pak použijí při svých vlastních pokusech o komunikaci. Z knih vhodných pro úplné začátky „čtení“ vám z naší nabídky můžeme doporučit například První černobílou knížku pro miminko či Kuliočko Je čas jít spát, pandičko.

  Rozvíjíme smysly

  Jak miminko začíná natahovat ručky po předmětech, velmi rádo bude osahávat a zkoumat nejrůznější povrchy. Sáhněte po knížkách s různými druhy stránek, které mohou být tvrdé, lesklé, zvlněné, chlupaté, se zrcátkem či pichlavé. Opět spojujte hmatový vjem s dalšími smysly, doprovoďte zvukem či vyslovením prvních slůvek. Dítě, kterému se prořezávají první zoubky, jistě zapojí i další smysl – chuť! Naše knihy toto zkoumání určitě vydrží, zkuste třeba Až potkáš jednorožce Robíka či Moje první dotyková knížka Zoo. Malé děti si často chtějí prohlížet stejnou knížku stále dokola. Nechte je, protože při učení jakékoli nové dovednosti je třeba hodně opakovat a poslouchat nové zvuky a slova znovu a znovu. Dítě si upevní jejich výslovnost i znělost a v budoucnu na tyto zkušenosti naváže, až bude samo začínat s komunikací. Knížky jsou také neskutečně vděčné při interakci – můžete se dítěte ptát nebo mu dávat úkoly, aby ukázalo něco na obrázcích. Můžete si spolu vyprávět, co vidíte na jednotlivých stránkách knihy. Nezáleží úplně na tom, co všechno říkáte, klidně si vymyslete, cokoli vás napadne – důležité je, aby vás dítě slyšelo co nejčastěji mluvit. Až bude trochu starší a daná slova uslyší už mnohokrát, začne postupně chápat, co znamenají. A pak se začne snažit je samo používat.

  Hrajeme si s knihou

  Kniha může být i tou nejlepší hračkou. S knihami s maňáskem zažijete spoustu legrace – určitě zkuste našeho vlka – Kdo vyleká velkého zlého vlka?. Jiný typ knížek zaměstná všechny stavitele, protože obsahují dílky puzzle, takže si dítě nejenom čte s rodičem, ale má i hmatový a poznávací zážitek v jednom. Pozor jen na to, aby se dílky nepoztrácely! Oblíbená jsou třeba nádherná Zvířátka z lesa nebo Zvířátka na statku. I tyto knížky s puzzle mají různé úrovně, jelikož dítě buď vytahuje ze stránky pouze jeden dílek, zobrazující celý obrázek, anebo vyloženě staví obraz z několika kousků. Můžete tedy svoje dítě rozvíjet postupně a seznamovat ho s pozvolna těžšími a lehce náročnějšími úkoly. Pod dílky puzzle se nachází vždy ještě další text, takže i po složení obrázku máte v ruce stále použitelnou knížku, se kterou se dítě určitě nebude nudit.

  Významné místo mají mezi dětskými knížkami i zvukové knihy. Všechny děti bez rozdílu prostě fascinuje, když mohou na knížce zmáčknout čudlík a ona vydá nějaký zvuk. Můžete na tomto principu založit mnoho her s dítětem a vybírat se dá z knih s jednotlivými zvuky zvířat (Velká kniha zvuků v lese) či dopravních prostředků, ale i z již sofistikovanějších knih, které přehrávají celé melodie a slouží k seznámení dítěte se známými melodiemi (Moje klasické hudební nástroje).

  Opakujeme

  Vybírejte i knihy, jejichž text je založen na repetici. Pokud se informace opakuje, děti vědí, co čekat, a pak mají dobrý pocit z toho, že knížce rozumí a vědí, co se stane příště. Tento typ knih představuje naše série Kam ses schoval/schovala, která úchvatně pracuje s opakováním a zároveň momentem překvapení. Hledejte spolu s dětmi ukrytého králíčka či jednorožce, kteří se zdají něčím úplně jiným!

  Příklady táhnou

  Všichni víme, že dítě je jako houba, která nasává především od svých rodičů a nevědomě opakuje a kopíruje vše, co u nich vidí. Proto se i jako rodiče snažme více číst knihy. Pokud nás naše dítě uvidí častěji s knihou v ruce, bude to na něj mít určitě lepší vliv, než když nás bude vídat s nosem přilepeným na obrazovce našeho iPhonu.

  Naše nakladatelství nabízí opravdu velké množství knih, které u vašeho dítěte rozvinou vnímání fungování řeči, slov, rytmu a významů. Ať už si vyberete poznávací leporela z řady MiniPEDIE (zde) či vám učarovaly tituly Barvy a Zvířata, kde se již děti učí základním pojmům a číslům, s knihami pro nejmenší od nakladatelství Svojtka&Co. nemůžete šlápnout vedle. Často se říká, že by rodiče neměli přehánět množství hraček, které svým dětem kupují. O knihách ale toto platit nemůže. Není dítě, které by mělo knih příliš. Vždy se najde ještě další úžasná knížka, která v dnešním velmi technickém a elektronickém světě vrátí vaše dítě do světa smyslového, do světa literatury, která v něm může zažehnout vášeň pro jazyk a cit pro lidskou komunikaci, jež je velmi důležitá a plíživě se z našich životů vytrácí.

   

  Autor: Kristina Soukupová

  Další články

  nahoru