První kniha o mém těle - zábavná interaktivní biologie
Knížek o oceánu, mořských tvorech, řekách, jezerech, dešti vyšlo u nás opravdu dost. Určitě i vy máte některou z nich v poličce. Ale já jsem si tentokrát vybrala něco o lidském těle. Souvislost s vodou je jasná: většinu našeho organismu tvoří právě voda. A měla jsem ještě jeden dobrý důvod zařadit tento sešit do prvního prázdninového týdne - dokud si vyzkoušíte všechny pokusy, uběhne i celé léto.
Interaktivní biologie
Tuto knížku by měl rozhodně používat každý učitel biologie na ZŠ (množství aktivit je zajímavých i pro SŠ). I do takového tradičně výkladového předmětu lze vnést hodně interaktivnosti. Nevěřím, že žáci na hodinách, kde se dělají podobné projekty, nedávají pozor a nic se nenaučí.
Vyzkoušet si je však samozřejmě můžete i doma. Nejlepší na této knize je, že je to záležitost pro celou rodinu. Když náš malý neměl ani tři roky, měli jsme období, kdy jsme dělali "vědecké" pokusy téměř každý den. Už takto malé děti milují experimentování. Autorky množství aktivit přizpůsobily i jim. Mohou se například ve světlé místnosti postavit proti někomu, kdo si dlaněmi na pár sekund zakryje oči, pak je rychle odkryje, a my můžeme sledovat, jak se mu zužují zorničky.
Jak si změřit reakční čas a kapacitu plic
Výborné jsou všechny aktivity v První knize o mém těle, ale tyto se mi zdály úplně nejvíc cool: velmi jednoduchým testem s obyčejným pravítkem si dokážete změřit svůj reakční čas s přesností na setinu sekundy! Rodič nebo někdo jiný drží pravítko na vrchním konci ve svislé poloze. Dítě si připraví prsty, jako by chtělo uchopit pravítko ve spodní části, přesně v bodě 0, ale nedotkne se ho. Pomocník pravítko pustí a dítě se ho snaží co nejrychleji zachytit. Pak už jen odečtete hodnotu v místě, kde ho dítě zachytilo, a počítáte. 5 cm = 0,1 sekundy; 10 cm = 0,14 s; 15 cm = 0,17 s; 20 cm = 0,2 s; 25 cm = 0,23 s; 25 cm = 0,23 s; 30 cm = 0,25 s.
Změřit se dá i kapacita plic. Potřebujete jen plastovou láhev, hadičku a vodu. Je to neskutečná zábava! Umyvadlo nebo dřez naplňte vodou do výšky 7 - 10 cm. Dvoulitrovou láhev také naplňte vodou až zcela po okraj. Pak ji opatrně otevřenou ponořte dnem vzhůru pod vodu tak, aby z ní nevytekla voda a aby otevřená část směřovala dolů. Jeden konec hadičky zastrčte do láhve a druhým koncem dítě po hlubokém nádechu vydechne obsah plic do láhve. Bublinky plynu vytisknou takové množství vody, jaká je kapacita plic. Hrdlo lahve ještě pod vodou zazátkovat nebo pevně zakryjte rukou a vyjměte z vody. Potom si změřte zbývající obsah láhve, odečtěte ho od dvou litrů a máte přesný obsah plic! Překvapilo mě, že dcera si naměřila celý litr a mně nestačily ani dvě litrové láhve. Vyzkoušela si to celá rodina, nadšené děti půl hodiny nevyšly z koupelny. Vřele doporučuji na letní dovádění v bazénu.
Mozkové funkce na čepici
Skvělé jsou i papírové čepice na hlavu s mapou mozkových funkcí, stetoskop z nálevky a hadičky, model páteře z krabičky z vajec nebo model plic s nafukovacím balónkem. Neuvěřitelně jednoduchým pokusem s brčkem a kouskem balónu nebo latexové rukavice zjistíte, proč krev teče vždy jen jedním směrem a jak fungují chlopně, které zabraňují zpětnému toku. Když už nic jiného, výroba hlenů (my říkáme sople pro extra nechutný efekt), krve a hovínek musí zaujmout opravdu každé dítě. A zmínila jsem už robotickou ruku z brček?
Pokusy, které fungují
Líbí se mi i to, že nepotřebujete žádný benzín, ředidlo, polystyren a podobné věci, jaké se často v návodech vyskytují a tváří se jako upcycling. Ve skutečnosti je doma nemáte a musíte si je koupit. Asi jediné, co jsme v domácnosti neměli, byl tenisový míček, jód a třpytky. I proto, že design experimentů je tak jednoduchý, až na jednu výjimku nám vše vyšlo přesně tak, jak mělo. To při podobných vědeckých příručkách pro děti vůbec nebývá zvykem; o youtubových videích ani nemluvím.
Některé aktivity nejsou klasické pokusy, ale spíše ruční práce. Podle návodu si můžete vyrobit model neuronů z drátků na čištění dýmky. Krásná výšivka s barevnými bavlnkami pomůže dětem představit si, kolik je mezi neurony spojení. Vtipné jsou plastelínové modely virů a bakterií.
Tento článek vyšel na webu www.precitaneleto.sk Děkujeme za sdílení i na blogu nakladatelství Svojtka&Co. Původní článek autorky Miry B. zde
Kupte si knížky z recenze
Další články

Představujeme březnové knižní novinky
Ani tento měsíc jsme nezaháleli a připravili jsme pro vás spoustu úžasných novinek. Posaďte se, knihy se představují.

Leporela, která vás přenesou do říše hudby
Bouchá vaše dítě do nejrůznějších předmětů a raduje se z toho, jaký vydávají zvuk? Možná oprávněně dítě káráte ve snaze zabránit tomu, aby neničilo věci kolem sebe. Nedělá to ale schválně: právě objevilo kouzlo zvuku. Kromě jemné motoriky je totiž potřeba rozvíjet i smyslové vnímání dítěte. Dítě totiž objevuje svět všemi svými smysly, sluch nevyjímaje. Zvuky kolem něj jsou směsí roztodivných vibrací a dítě je jimi doslova fascinováno. A pokud přemýšlíte, po jaké pomůcce sáhnout, nabízíme řešení: zvukové knížky.

Martinka - krátké příběhy na cestu do postýlky
Martinku (konkrétně velkou knihu příběhů) jsem zakoupila před dvěma lety v antikvariátu, když jsem chtěla pro Beky nějaké “holčičí” čtení. V obchodech byla vyprodaná a na bazarech mizela tak rychle, že jsem ji nestihala, takže jsem byla ráda, že aspoň antikvariát nezklamal.

Představujeme únorové knižní novinky
I v uplynulém roce jsme pracovali poctivě a s nadšením, abychom vám mohli i nadále dělat radost s knižními novinkami. Rádi bychom vám zde představili pár tipů, které by vám v únoru neměly uniknout.

Stíratelné karty - čísla
Že Nakladatelství Svojtka nevydává jen knihy jsem vám ukázala už při recenzi na obkreslovací kartičky. Kromě nich ale nabízí také další rozvojové aktivity – například stíratelné karty, kde si děti trénuji psaní čísel.

Nemocnice – podívej se pod obrázek
Recenze knihy z pera Kláry a Mámin koutek... Okénkové knížky od Svojtky máme rádi už několik let. Původně jsem myslela, že jsou tyto publikace vhodné jen pro batolata. Ale opak je pravdou. Okénka baví i předškoláky a mohou se díky těmto knížkám dozvědět spoustu zajímavostí. Třeba o tom, jak to funguje v nemocnici.

Svět – cestovatelský průvodce po naší planetě
Průvodce Lonely Planet patří již několik desetiletí k téměř povinné výbavě každého nezávislého a vášnivého cestovatele. Tentokrát přišlo toto renomované nakladatelství s publikací, která zde, řečeno bez nadsázky, ještě nikdy nebyla.

Knížky pod stromeček pro celou rodinu
Nedostat, ale ani nedarovat knihu k Vánocům je jako linecké cukroví bez rybízové marmelády. Ale vybrat ty správné knihy je skoro tak těžký úkol jako zdobení voňavých perníčků. Potřebujete poradit? Tak to jste na správném místě. Vybrali jsme pro vás několik vánočních tipů.

Jak to žije V jesličkách
Říkáte si, jak i těm nejmenším přiblížit, co se děje o Vánocích? Maminka Klára z blogu Mámin koutek na tím přemýšlela také a jeden z mnoha tipů je zde… Kdo je to Ježíšek, Marie, Betlém a proč jsou všude zvířátka? Přesně na tuto otázku odpovídá zábavné leporelo od Nakladatelství Svojtka, které vyšlo v edici Jak to žije a má tedy nejen spoustu obrázků, ale také pohyblivé prvky.