První týdny na recepci: pošta, telefony, knihy a zase knihy
Dnes to budou tři týdny, co se mi splnil sen. Nejen, že jsem dostala svou první práci, ale začala jsem přímo v knižním nakladatelství. Není to celé jen o knihách, jak byste si možná mohli myslet; ty jsou až výsledným produktem. Ráda bych vás proto seznámila s naší prací podrobněji. A začnu u sebe – na recepci.
Součástí mého dne jste právě vy, naši milí zákazníci. Pokud k nám zavítáte pro vyzvednutí objednávky nebo se jen tak pokochat knihami, seznámíte se právě s recepcí. Tady máme obchod, kde si můžete vybrat a zakoupit naše knihy. Mám na ně výhled celý den, a přesto mě snad nikdy neomrzí.
Další z mých každodenních povinností je přijímání pošty a její odesílání. Nejradši rozbaluji zásilky, kde najdu vzorky, tedy knihy od zahraničních nakladatelů, o kterých uvažujeme, zda je vydáme také v češtině.
Plotry a signály
Mezi mé druhé nejoblíbenější patří zásilky se signálními výtisky a plotry. Signál je první finální výtisk, který přichází z tiskárny, aby byl v redakci naposledy zkontrolován před vydáním. Plotr je naopak první náhled, který toho kromě obsahu nemá s finální podobou knihy mnoho společného.
Líbí se mi možnost sledovat celý proces: co vše musí proběhnout, než kniha dojde do finální podoby a dostane se do prodeje.
Zapeklité telefony
No a pak jsou tu telefony… Ty jsou záludné, nikdy totiž nevím, s jakým dotazem člověk na druhém konci přijde. Většinou jsou to jednoduché dotazy na otevírací dobu, možnosti vyzvednutí objednávky, dotisky oblíbených knih nebo žádosti o přepojení na jiného kolegu.
Někdy jsou ale dotazy složitější, a čím déle osoba na drátu rozmlouvá, tím je má nervozita vyšší. Přece jen tu nejsem dlouho a nevím, zda budu umět poradit. Ještěže jsou tu zkušenější kolegové.
„Dobrý den, nakladatelství Svojtka.“
Druhá zapeklitost telefonů spočívá v různých vyzváněních. Jeden typ je, když volá kolega, a druhý pro hovory „z venku“. Jenže znějí skoro stejně! V prvních vteřinách telefon hypnotizuji jako had kořist a přemítám, kdo volá. Když konečně sluchátko zvednu, zpravidla zpanikařím a zahlásím bezpečné: „Dobrý den, nakladatelství Svojtka.“ Buď se trefím, anebo mají kolegové pochopení. Trapná situace nastává, když se ozve pobavený hlas majitele, pana Svojtky: „Dobrý den, Aleno.“ To bych nejradši zalezla pod koberec. Ale já těm telefonům přijdu na kloub!
Příště se můžete těšit na další dobrodružství čerstvé recepční v nakladatelství.
Napsala Alena Vocelková
Další články

9 typů příbuzných, kterým je těžké vybrat dárek 2.díl
Po 1. dílu věnovaném dospělým se pojďme podívat na tipy na dárky pro různé typy dětí.
Typ OBJEVITEL
Myšlenkami je často v jiných světech, třeba i těch fantastických. Kdykoli narazí na záhadu, musí ji rozlousknout. Šifry, hádanky, tajemství – to je jeho či její. Pro hloubavé dítě, které si rádo samo čte, je určena série Dobrodružství mechanického srdce, která má zatím dva díly: Mechanické srdce a Měsíční medailon. Pokud chcete, aby se při čtení i nenápadně vzdělávalo, pořiďte mu interaktivní knihy Expres po stopách objevů a Plavba za objevy.

9 typů příbuzných, kterým je těžké vybrat dárek
Někdy má člověk o vánočních dárcích představu jasnou a do obchodů míří najisto. Pro bráchu-pankáče cédéčko Sex Pistols, pro ségru-malířku plátno a tchánovi pantofle s Fantomasem. Pak jsou ale kategorie blízkých, se kterými si lámeme hlavu každý rok, protože nechceme dát dědečkovi podesáté křížovkářský slovník a tetičce pojedenácté hrneček s levandulemi. Projděte si naše tipy na dárky pro toto „problematické“ příbuzenstvo a třeba i vás při čtení osvítí duch Vánoc.

Báječně kouzelné dobrodružství s jednorožci začíná!
Snad každá mladá slečna by si přála mít svého vlastního jednorožce, se kterým by mohla prožít spoustu úžasných chvil. A co takhle vypravit se do kouzelné Jednorožčí školy? I když to zní neuvěřitelně, není to nemožné. Autorka Pip Bird napsala sérii knih o Mirce a jejím jednorožčím parťákovi Dejvovi. My vám přinášíme zatím první z nich pod názvem Nejzlobivější jednorožec.

Naše knihy o těle a chemii jsou fakt hustý!
Chcete se dozvědět něco víc o lidském těle? Něco víc o vědě? Potom zatněte zuby a obrňte žaludky. Budou se totiž strhávat strupy a jiné nechutnosti. Taky vytáhněte ze špajzky jedlou sodu s octem. Zavedeme vás totiž pomocí knih do tajů našich tělesných schránek a uděláme z vás chemiky!

Odpovědi nakladatelství na rozporuplné reakce
Milí naši zákazníci,
ano, a je to tady. Není to poprvé, co vydáváme takovou řadu knih s problematickými otázkami. Několik negativních reakcí jsme čekali, a proto jsme s vydáním tohoto tématu dlouho váhali, zvažovali pro a proti a oslovili i maminky na sociálních sítích. Vedly nás k tomu naše zkušenosti z minulosti. Takřka všechny reakce nás ale utvrzovaly v tom, že knihu má smysl vydat.

Jaké knihy pořídit malému astronautovi?
Vesmír. Jedinečné a fascinující téma, které zaujme dětskou fantazii nekonečnými možnostmi a dálkami, jež v sobě obsahuje. Každé dítě si určitě někdy představuje, jak to asi ve vesmíru vypadá a hlavně, jak to v něm funguje. Nakladatelství Svojtka pro nadšené malé astronomy a astrofyziky vydává dokonce několik různých encyklopedií, které vesmírné téma zpracovávají opravdu podrobně a navíc zábavnou formou. Pojďme si je představit.

V hlavě v pohodě aneb náhled do duše puberťáka
Je léto, ráno se vzbudíš, venku je krásně. Máš celý den před sebou, do školy nemusíš. Přesto je všechno špatně. Máš blbou náladu, nic tě nebaví, nic se ti nechce a všichni tě otravují. Proč se to děje? Jak se s tím vypořádat?

Mechanické srdce: Hledání tajemného srdceklíče
Výstřely z paropušek, výbuchy vzducholodí i pokradmé cvakání neznámých strojů – to vše se ozývá v knize Mechanické srdce, napínavém světovém bestselleru pro děti a mládež, který je přeložen již do 13 jazyků.

Knížky, výzvy, úkoly! Kdo rád chodí do školy?
Dva měsíce byly školy prázdné. Některé se přes prázdniny vyfikly, nechaly se vymalovat nebo vyměnily okna, ale jedno mají všechny společné – už se nemohly dočkat, až jejich chodby a třídy zase ožijí hlasy žáků.