S knihou usměvavou mámou snadno a rychle 1.díl


  Nestandardní situace, kdy jsme se najednou ze dne na den všichni vykolejili ze své rutiny a z maminek se staly učitelky/kuchařky/nákupčí/zaměstnanci na home office v jednom. Fandíme všem rodičům, kteří dokážou tyhle role skloubit dohromady, a ještě k tomu mají na konci dne úsměv na rtech. Uf, víme, že to dá někdy pořádně zabrat!

  Ano, je to pro nás všechny změna. Já se ale na to snažím dívat pozitivně – podobná situace se nám už jen tak nenaskytne. Čas, který jsme teď díky koronaviru nuceni trávit všichni doma, je dar. Dar, který nás nutí zpomalit, více si vážit maličkostí, strávit s dětmi mnohem více času než v klasickém týdenním maratonu. Máme prostor na to spolu péct, máme čas pochopit, jak se děti pomalu prokousávají matematickou úlohou, jaký styl výuky na ně funguje atd. My jsme doma dokonce konečně vyzkoušeli i natáčky na malých parádnicích!

  Jedna z možností, jak zabavit děti, je ponořit se s nimi do světa knih. Přiznejme si to, všechna odrážedla a houpačky, co jsme na jaro pořídili, nám jsou teď k ničemu. Naopak kniha nám v tomto období pomůže uniknout do světa, kde se nenosí roušky, a případně dokáže děti zaměstnat, než uvaříme oběd.


  Začněme od těch úplně nejmenších dětí. Ať zvedne ruku ten, kdo doma nemá jednu poličku knihovny plnou leporel. Nás leporela, tedy knihy s pevnými stránkami, zachraňovali jak na výletech, tak cestou v kočárku, doma při deštivém odpoledni, prostě kdykoliv.

  Pokud máte doma úplně malé děti, je potřeba brát v úvahu jejich rozvíjející se zrak. Oko miminek potřebuje co nejjednodušší obrázky, ideálně kontrastní, černobílé kresby. Přesně taková je naše řada černobílých leporel – pěnová obálka, malá velikost, pevné stránky a kontrastní ilustrace. Těší se velké oblibě, proto již brzy plánujeme řadu rozšířit.

  Do kočárku se vždycky osvědčí ty nejmenší knížky, které malá dětská ručička v pohodě zvedne a unese. Doma naopak většinou skórují leporela s pohyblivými prvky, dítě procvičuje jemnou motoriku a zkoumá pohyblivé obrázky s otevřenou pusou. Možná znáte naši řadu MiniPEDIÍ – jejich kouzlo je hlavně v tom, že jde o jednoduché obrázky na bílém podkladu a s obrázky se dobře posouvá. Když jsou děti maličko starší, hodí se leporela s otvíracími okénky. Zvědavost po odkrytí okénka někdy zasáhne i dospělého jedince!

                                                  

  Výběr leporel je obrovský, u nás najdete i knížky s hmatovými prvky, látková okénka, leporela s puzzle atd. No zkuste se podívat sami. Která leporela jsou u vás doma nejoblíbenější?

  V dalším díle budeme pokračovat na téma výuka doma a také třeba pozorování přírody. Nezapomeňte sledovat náš blog!

  Pevné zdraví přeje Bára Svojtková za celý tým Svojtka & Co.

  Další články

  nahoru