Studovat politologii? To není nutné! Stačí politika pro začátečníky


  Mnozí dospělí se o politiku nezajímají a v této významné společenské sféře zůstávají začátečníky prakticky celý život. Skeptik by si na základě toho jen povzdychl a situaci okomentoval, že se pak není čemu divit, proč je u nás situace taková, jaká je…

  Patříte k těm, co chtějí, aby se jejich děti v politickém diskurzu orientovaly? Kdy je nejvyšší čas začít vzdělávat děti tímto směrem? Jednou z hlavních předností našeho nového titulu Politika pro začátečníky je to, že po jeho prostudování toho budou mladí vědět o společenském rozhodování víc než průměrní dospěláci.

  Co všechno tato názorně ilustrovaná kniha obsahuje? Konvenční i zábavnou formou objasňuje záhady, nad kterými si lámeme hlavy už celá staletí: Jak je možné, že má stát pod palcem infrastrukturu, zdravotní péči či sociální zařízení? A co způsobuje, že se kvalita těchto zařízení v závislosti na konkrétním území různí?

  Nejen do systému daní, ale i do jiných zapeklitých teorií vnáší naše šikovná novinka světlo. Kdo může volit? Kdo naopak nemůže a proč? Co jsou to lidská práva anebo co znamená demokracie? Zdá se vám to na děti od 8 let příliš? Kdeže. Všechno jsou to intuitivní záležitosti ovlivňující jejich každodenní život. U nás v nakladatelství věříme, že čím dřív se děti s těmito skutečnostmi seznámí a čím dřív jim porozumí, tím snáze a šikovněji se ve „světě dospěláků“ zorientují. 
  Byrokracie, média, náboženství…

  Od jednoduchých záležitostí se v knize přesouváme k těm zdánlivě komplikovanějším, zejména ekonomickým, kulturním a environmentálním tématům, jež spojuje jeden znak: nastolené otázky nutí děti se zamyslet. Jaké učivo by se mělo ve škole probírat? Proč se liší výplaty v různých zaměstnáních? Co dělá armáda, když neválčí? Proč si v bance nemůžou půjčovat všichni a jak pomáhat bezdomovcům? Měli bychom bojovat proti klimatické změně? Určitě! Ale co když to bude škodit ekonomice? Měli bychom sledovat média? Ano, ale která? A čeho se držet při zhodnocování jejich obsahu? Dilema, dilema, dilema… Klíčem k porozumění je především otevřená mysl a práce s argumenty.

  Polský novinář Ryszard Kapuściński řekl: „Světu hrozí tři pohromy, tři morové rány: nacionalismus, rasismus, náboženský fundamentalismus.“ Odpověď na otázku, co motivovalo tohoto pána k vyslovení tak odvážného tvrzení, není možné trivializovat, ale je jedním z reprezentativních příkladů toho, ve které oblasti (mimo jiné) získá vaše dítě po prostudování této knihy přehled.

  Další články

  nahoru