The Beatles a všechny jejich písně
Beatles fetovali, pili a pohoršovali. Měli kontroverzní vyjadřování i svérázné vystupování. Způsobili šílenství. Celosvětové. V časech největší koncertní slávy musely desítky zemdlených mladých dam odvážet ze stadionů sanitky. „Brouci“ měli zkrátka jiný přístup k životu. Otevřený a vnímavý, ale i s patřičnou dávkou rockové arogance. Někteří členové se navzdory tomu stali vlajkonoši v boji proti americké intervenci ve Vietnamu, či jiným způsobem kritizovali násilnou politiku společenských elit. Při tom všem byli zejména sakra dobří hudebníci a při analýze jejich skladeb nelze nejít do hloubky. Právě o tom je naše nová kniha.
Kde tedy brala kultovní čtveřice inspiraci? Je známo, že éra „květinových dětí“ přála hlavně odvázanému způsobu života a vedle boje za lidská práva je spojená s látkami, které „otevíraly mysl“. Za tvorbou kapely je toho však mnohem víc. Věděli jste například, že skladbu Yesterday složil Paul McCartney ve spánku? Sám sebe potom dlouhou dobu považoval za plagiátora, neboť předpokládal, že píseň odněkud podvědomě znal. Trvalo to nějaký čas, než uvěřil, že na píseň skutečně přišel sám během snění.
Jedna z nejkrásnějších písní (podle autora článku) Strawberry Fields Forever byla zkomponována jako Lennonova vzpomínka na reálné místo z jeho mládí, kde sídlil místní sirotčinec a kde to jako malý kluk rád prozkoumával. Tradiční anglické prostředí, obzvlášť některé klíčové lokality, se v tvorbě otiskly velmi silně, o čemž svědčí další názvy skladeb. Tak třeba: hřbitov, na němž odpočívá Eleanor Rigby, je u kostela, kde se Lennon s McCartneym poprvé potkali; anebo známá autobusová zastávka Penny Lane je klíčová pro celý Liverpool.
Krásná lehkost interpretace
Místa jsou však jen jedním z palety motivů, které budou společně s notoricky známými skladbami Beatles žít věčně. Beatles od počátků do konce tvorby nasávali vlivy doslova všude a bohatá tématika je jedním z nejsilnějších aspektů fascinace, jíž podléhají celé generace fanoušků. Ušlechtilé poselství písně Imagine a Johnova krásná utopie mírumilovného světa, Here Comes the Sun a jedno z nejúžasnějších zhudebněných vyjádření „naděje v lepší časy“ z pera George Harrisona, či Let It Be – McCartneyho surrealistická výpověď o tom, že nakonec se dá smířit opravdu se vším, ať se to zpočátku zdá jakkoliv těžké. I se smrtí blízkého člověka.
Právě McCartney, který nedávno vydal kritiky pozitivně přijaté sólové album Egypt Station, často rád tvrdil, že individuálním interpretacím písní by se neměli klást meze. Každý si přece může najít v textu něco vlastního a přisoudit tomu jedinečný význam. Od momentu vydání jakékoliv skladby si tak slova písně mohou žít vlastním životem. A co se v nich skrývá, to už je jen na nás…
Napsal Matej Kráľ
Zdroje obrázků: Universal Music, Getty (NME web magazin), 60s blog
Kupte si knížky z recenze
Další články

Představujeme březnové knižní novinky
Ani tento měsíc jsme nezaháleli a připravili jsme pro vás spoustu úžasných novinek. Posaďte se, knihy se představují.

Leporela, která vás přenesou do říše hudby
Bouchá vaše dítě do nejrůznějších předmětů a raduje se z toho, jaký vydávají zvuk? Možná oprávněně dítě káráte ve snaze zabránit tomu, aby neničilo věci kolem sebe. Nedělá to ale schválně: právě objevilo kouzlo zvuku. Kromě jemné motoriky je totiž potřeba rozvíjet i smyslové vnímání dítěte. Dítě totiž objevuje svět všemi svými smysly, sluch nevyjímaje. Zvuky kolem něj jsou směsí roztodivných vibrací a dítě je jimi doslova fascinováno. A pokud přemýšlíte, po jaké pomůcce sáhnout, nabízíme řešení: zvukové knížky.

Martinka - krátké příběhy na cestu do postýlky
Martinku (konkrétně velkou knihu příběhů) jsem zakoupila před dvěma lety v antikvariátu, když jsem chtěla pro Beky nějaké “holčičí” čtení. V obchodech byla vyprodaná a na bazarech mizela tak rychle, že jsem ji nestihala, takže jsem byla ráda, že aspoň antikvariát nezklamal.

Představujeme únorové knižní novinky
I v uplynulém roce jsme pracovali poctivě a s nadšením, abychom vám mohli i nadále dělat radost s knižními novinkami. Rádi bychom vám zde představili pár tipů, které by vám v únoru neměly uniknout.

Stíratelné karty - čísla
Že Nakladatelství Svojtka nevydává jen knihy jsem vám ukázala už při recenzi na obkreslovací kartičky. Kromě nich ale nabízí také další rozvojové aktivity – například stíratelné karty, kde si děti trénuji psaní čísel.

Nemocnice – podívej se pod obrázek
Recenze knihy z pera Kláry a Mámin koutek... Okénkové knížky od Svojtky máme rádi už několik let. Původně jsem myslela, že jsou tyto publikace vhodné jen pro batolata. Ale opak je pravdou. Okénka baví i předškoláky a mohou se díky těmto knížkám dozvědět spoustu zajímavostí. Třeba o tom, jak to funguje v nemocnici.

Svět – cestovatelský průvodce po naší planetě
Průvodce Lonely Planet patří již několik desetiletí k téměř povinné výbavě každého nezávislého a vášnivého cestovatele. Tentokrát přišlo toto renomované nakladatelství s publikací, která zde, řečeno bez nadsázky, ještě nikdy nebyla.

Knížky pod stromeček pro celou rodinu
Nedostat, ale ani nedarovat knihu k Vánocům je jako linecké cukroví bez rybízové marmelády. Ale vybrat ty správné knihy je skoro tak těžký úkol jako zdobení voňavých perníčků. Potřebujete poradit? Tak to jste na správném místě. Vybrali jsme pro vás několik vánočních tipů.

Jak to žije V jesličkách
Říkáte si, jak i těm nejmenším přiblížit, co se děje o Vánocích? Maminka Klára z blogu Mámin koutek na tím přemýšlela také a jeden z mnoha tipů je zde… Kdo je to Ježíšek, Marie, Betlém a proč jsou všude zvířátka? Přesně na tuto otázku odpovídá zábavné leporelo od Nakladatelství Svojtka, které vyšlo v edici Jak to žije a má tedy nejen spoustu obrázků, ale také pohyblivé prvky.