The Beatles a všechny jejich písně

   

  Beatles fetovali, pili a pohoršovali. Měli kontroverzní vyjadřování i svérázné vystupování. Způsobili šílenství. Celosvětové. V časech největší koncertní slávy musely desítky zemdlených mladých dam odvážet ze stadionů sanitky. „Brouci“ měli zkrátka jiný přístup k životu. Otevřený a vnímavý, ale i s patřičnou dávkou rockové arogance. Někteří členové se navzdory tomu stali vlajkonoši v boji proti americké intervenci ve Vietnamu, či jiným způsobem kritizovali násilnou politiku společenských elit. Při tom všem byli zejména sakra dobří hudebníci a při analýze jejich skladeb nelze nejít do hloubky. Právě o tom je naše nová kniha. 

  Kde tedy brala kultovní čtveřice inspiraci? Je známo, že éra „květinových dětí“ přála hlavně odvázanému způsobu života a vedle boje za lidská práva je spojená s látkami, které „otevíraly mysl“. Za tvorbou kapely je toho však mnohem víc. Věděli jste například, že skladbu Yesterday složil Paul McCartney ve spánku? Sám sebe potom dlouhou dobu považoval za plagiátora, neboť předpokládal, že píseň odněkud podvědomě znal. Trvalo to nějaký čas, než uvěřil, že na píseň skutečně přišel sám během snění.

  Jedna z nejkrásnějších písní (podle autora článku) Strawberry Fields Forever byla zkomponována jako Lennonova vzpomínka na reálné místo z jeho mládí, kde sídlil místní sirotčinec a kde to jako malý kluk rád prozkoumával. Tradiční anglické prostředí, obzvlášť některé klíčové lokality, se v tvorbě otiskly velmi silně, o čemž svědčí další názvy skladeb. Tak třeba: hřbitov, na němž odpočívá Eleanor Rigby, je u kostela, kde se Lennon s McCartneym poprvé potkali; anebo známá autobusová zastávka Penny Lane je klíčová pro celý Liverpool.

   

  Krásná lehkost interpretace

  Místa jsou však jen jedním z palety motivů, které budou společně s notoricky známými skladbami Beatles žít věčně. Beatles od počátků do konce tvorby nasávali vlivy doslova všude a bohatá tématika je jedním z nejsilnějších aspektů fascinace, jíž podléhají celé generace fanoušků. Ušlechtilé poselství písně Imagine a Johnova krásná utopie mírumilovného světa, Here Comes the Sun a jedno z nejúžasnějších zhudebněných vyjádření „naděje v lepší časy“ z pera George Harrisona, či Let It Be – McCartneyho surrealistická výpověď o tom, že nakonec se dá smířit opravdu se vším, ať se to zpočátku zdá jakkoliv těžké. I se smrtí blízkého člověka.

  Právě McCartney, který nedávno vydal kritiky pozitivně přijaté sólové album Egypt Station, často rád tvrdil, že individuálním interpretacím písní by se neměli klást meze. Každý si přece může najít v textu něco vlastního a přisoudit tomu jedinečný význam. Od momentu vydání jakékoliv skladby si tak slova písně mohou žít vlastním životem. A co se v nich skrývá, to už je jen na nás…

  Napsal Matej Kráľ

  Zdroje obrázků: Universal Music, Getty (NME web magazin), 60s blog

  Další články

  nahoru