„To je moje práce!“ – Umění upcyclingu

   

  Na otázku „Co je to upcycling?“ nám strejda Google s tetou Wiki odpoví, že jde o využití starých věcí k vytvoření nových a že to má co dělat s ekologií. Možná přihodí něco o původu v 90. letech a postmodernismu. Mohli bychom namítnout, že to, co přichází ze světa a tváří se jako novinka, čeští kutilové, které nouze naučila housti, už dávno znají.

  Skutečně, na upcycling, byť tomu tak neříkal, šel ve svých receptářích od podlahy už Přemek Podlaha, v novější reinkarnaci nahrazen Láďou Hruškou a jeho vychytávkami. Filozofie „udělej si sám“, navíc s minimem financí, má u nás živné podloží. Jenže upcycling není o tom ušetřit. Naopak, mnohdy se prací či dokoupenými materiály přidaná hodnota výsledného výrobku prodraží. Tak k čemu je to dobré?

  Z něčeho něco víc

  Odebereme-li ze slova upcycling předponu up-, zbude nám jako základ cyklus, princip, který dobře známe z recyklace. Zkrátka navracíme věci do oběhu místo toho, abychom je vyhodili. Up znamená nahoru – povýšit, udělat z něčeho něco víc. V upcyclingu často dochází k tomu, že stará věc v novém kontextu získá nový význam – účel, který by nás nenapadl. Jako když se bezpečnostní pásy starých aut předělají na kabelky.

  Upcycling je hra. Není to nutnost, ale zábava. A radost, když se to povede. Je to také hrdost na vlastní schopnosti. Upcycling totiž vyžaduje jistou míru řemeslného fortelu. Rozhodně to není styl lenochů, kteří si rozříznutím petflašky udělají nové boty.

  Designér z kontejneru

  Max Murdo, známý britský designér, napsal knihu Upcycling – Ze starého nové, v níž přináší návody na zhotovení nábytku, úložných prostor, doplňků a osvětlení za použití principu upcyclingu. Zabývá se hlavně vybavením domácností, ale popisuje i svou upcyclingovou cestu a dává k dobru obecné rady, mimo jiné o práci se dřevem a povinné výbavě každého, kdo by se chtěl upcyclingem zabývat.

  V knize najdete projekty snadné a rychlé, například poličku ze skejtu či věšáčky na klíče z motorových svíček, ale i časově a finančně náročnější, jako je svítící servírovací stolek z bubnu pračky. Sám Max žije a tvoří na hausbótu z dopravního kontejneru.

  Nábytek, který nás přežije

  Max apeluje na kvalitu materiálu a provedení. Odmítá nakupovat vybavení bytu každých 10 let a následovat nahodilé trendy. Podle něj by nás dobrý nábytek měl přežít. Říká, že upcycling je o odvaze vystoupit ze své komfortní zóny. Zajet si do velkoobchodu umí každý, ale usadit návštěvu na pohovku ze staré vany a hrdě oznámit: „To je moje práce!“, to už vyžaduje odvahu.

  Vyzkoušejte upcycling, nebo alespoň nahlédněte do knížky. Uvidíte, že to je koníček, který má smysl nejen pro vás, ale když se nad tím zamyslíte, i pro celý svět. Oni totiž strejda Google s tetou Wiki nebyli s tou ochranou přírody úplně vedle.


  Napsal Lukáš Vlasák

  Další články

  nahoru