Chodit pěšky a prožít nejúžasnější chvíle

  „Chůze je to první, po čem touží malé dítě, a to poslední, čeho se chce vzdát starý člověk,“ praví jedno výborné moudro. Chůze má prý blahodárné účinky na náš mozek, psychický stav a jedinec při ní může zažívat pocity štěstí. Jednak se po dokončení náročné trekingové trasy vyplaví endorfiny, jednak máte radost z dosažení cíle. Ale i cesta je cíl. Jistě znáte edici průvodců Lonely Planet, které vám dělají radost právě na cestách. S jejich pomocí nacházíte skvělé restaurace, dechberoucí výhledy, a dokonce se v nich dozvíte i něco z kultury dané země. Co když ale chcete víc? Delší výlet? Hlubší zážitek? Pak sáhněte po knihách úchvatných světových tras. Dnes nás čeká výlet pěšky. A kam? Můžete si vybrat! Možností je mnoho a na výběr máte trasy z celého světa, od Asie až po nepoznaná zákoutí Evropy.


  Trasy známé i neznámé

  Skrze příběhy v této knize lze procestovat všech pět obydlených kontinentů. Vydejte se na poutní místa – např. po tradiční Svatojakubské cestě až do Santiago de Compostela. Je pro vás moderní poutnictví příliš svazující a tradiční? Pak jistě stojí za to vyšplhat na nejvyšší vrchol Afriky v masivu Kilimandžáro – horu Uhuru. Někdo si zase rád zpestří dovolenou u moře a projde si alespoň část cesty suchého kamení na Mallorce.

  Autoři na více než 300 stranách popisují nejen ona úchvatná místa, ale i své vlastní pocity, překonání sama sebe, odzbrojující scenérie, kouzla přírody. Učarují vám také fotografie. Ty mají za úkol nejen ukázat, jak vypadají výhledy po cestě, ale především vyvolávají touhy vidět to všechno naživo. A že nejste zase tak zdatní turisté? Pak knihu můžete číst jako cestopis. Takřka dokumentární fotografie umožňují o úchvatných místech alespoň snít.

  Jednotlivé výlety doplňují jednoduché mapky se zakreslenou trasou. Nesmí samozřejmě chybět počet kilometrů nebo čas, který na cestě strávíte. Kniha také poskytuje praktické informace, jak se dostat co nejblíže ke startu celé vycházky. Jste zapomnětliví a nevíte, co si s sebou vzít? I na vás jsme mysleli – kolonka „Co s sebou“ je určena přesně pro vás. A pokud byste si chtěli užít podobný pěší zážitek znovu, přidali jsme i tipy na podobné túry.

  Tak co? Už máte chuť vyrazit na cestu?

   

  Michal Čejka   

                                                     

   

  Další články

  nahoru