Veletrh dětských knih v Bologni
Slýchala jsem o tom jako dcera šéfa odmala. Každé jaro se u nás v nakladatelství vypraví skupinka kolegů z oddělení práv a jedou vybírat nové knihy do Itálie. Jaro je ve vzduchu, takže většinou panuje kromě viróz i dobrá nálada a já kolegy podezírám z toho, že odkývají mnohem víc titulů, než kdyby tam jeli v mrazu a sněhu.
Tentokrát jsem ale byla vyslaná já. Není to opravdu žádná odpočinková cesta za mortadelou a prosciuttem. Rukama vám projde tolik knih, že na konci dne nezvládáte dočíst nabídku těstovin v restauraci. Přijde novinka, nová technologie, nový formát, napoprvé jásáte, po desáté už opravdu důkladně prohlížíte obsah a ilustrace. Příliš rozesmáté kachničky nebo nepřítomný pohled traktoru (no ovšem, i stroje mají v dětském světě oči) – to vše jsou důležité aspekty...
Ilustrace jsou v Bologni celkově velké téma. Desítky umělecky vyhlížejících mladých lidí vstupuje se svými ukázkami (většinou opravdu nádhernými) na ty honosné, velké a moderní stánky nakladatelů, kde prosí o chvíli pozornosti a doufají, že příští rok i jejich ilustrace budou součástí knih, na něž se zde prodávají práva. Dále pak s překvapivou vehemencí vylepují své obrázky na prázdné stěny k tomu určené u vchodu. Je to opravdu úžasná přehlídka lidského talentu, kreativity, vtipu a imaginace.
Problém není najít hezkou knihu. Problém je najít takovou knihu, kterou by ocenil český čtenář a jež by ho zaujala natolik, že by si ji rozhodl koupit. Nádherných, ale opravdu nádherných knih je tu spousta. Jsou to skvosty, jež byste si hrdě postavili na poličku. Kolikrát jimi ale zalistujete? Bude to ta kniha, s níž bude vaše dítě usínat a o které bude jednou vyprávět vlastním dětem?
Bára S.
14. 4. 2016
P. S.: V dnešním světě by se mohlo zdát, že technika literaturu poráží. Po návštěvě Bologni (včetně návštěvy dámských toalet, na které se stojí 30minutová fronta, přísahám) si to nemyslím. Papír a zápal pro vykládání příběhů neporazí nic. Knihy stojí za to vydávat, je to krásná práce.
Další články

Představujeme březnové knižní novinky
Ani tento měsíc jsme nezaháleli a připravili jsme pro vás spoustu úžasných novinek. Posaďte se, knihy se představují.

Leporela, která vás přenesou do říše hudby
Bouchá vaše dítě do nejrůznějších předmětů a raduje se z toho, jaký vydávají zvuk? Možná oprávněně dítě káráte ve snaze zabránit tomu, aby neničilo věci kolem sebe. Nedělá to ale schválně: právě objevilo kouzlo zvuku. Kromě jemné motoriky je totiž potřeba rozvíjet i smyslové vnímání dítěte. Dítě totiž objevuje svět všemi svými smysly, sluch nevyjímaje. Zvuky kolem něj jsou směsí roztodivných vibrací a dítě je jimi doslova fascinováno. A pokud přemýšlíte, po jaké pomůcce sáhnout, nabízíme řešení: zvukové knížky.

Martinka - krátké příběhy na cestu do postýlky
Martinku (konkrétně velkou knihu příběhů) jsem zakoupila před dvěma lety v antikvariátu, když jsem chtěla pro Beky nějaké “holčičí” čtení. V obchodech byla vyprodaná a na bazarech mizela tak rychle, že jsem ji nestihala, takže jsem byla ráda, že aspoň antikvariát nezklamal.

Představujeme únorové knižní novinky
I v uplynulém roce jsme pracovali poctivě a s nadšením, abychom vám mohli i nadále dělat radost s knižními novinkami. Rádi bychom vám zde představili pár tipů, které by vám v únoru neměly uniknout.

Stíratelné karty - čísla
Že Nakladatelství Svojtka nevydává jen knihy jsem vám ukázala už při recenzi na obkreslovací kartičky. Kromě nich ale nabízí také další rozvojové aktivity – například stíratelné karty, kde si děti trénuji psaní čísel.

Nemocnice – podívej se pod obrázek
Recenze knihy z pera Kláry a Mámin koutek... Okénkové knížky od Svojtky máme rádi už několik let. Původně jsem myslela, že jsou tyto publikace vhodné jen pro batolata. Ale opak je pravdou. Okénka baví i předškoláky a mohou se díky těmto knížkám dozvědět spoustu zajímavostí. Třeba o tom, jak to funguje v nemocnici.

Svět – cestovatelský průvodce po naší planetě
Průvodce Lonely Planet patří již několik desetiletí k téměř povinné výbavě každého nezávislého a vášnivého cestovatele. Tentokrát přišlo toto renomované nakladatelství s publikací, která zde, řečeno bez nadsázky, ještě nikdy nebyla.

Knížky pod stromeček pro celou rodinu
Nedostat, ale ani nedarovat knihu k Vánocům je jako linecké cukroví bez rybízové marmelády. Ale vybrat ty správné knihy je skoro tak těžký úkol jako zdobení voňavých perníčků. Potřebujete poradit? Tak to jste na správném místě. Vybrali jsme pro vás několik vánočních tipů.

Jak to žije V jesličkách
Říkáte si, jak i těm nejmenším přiblížit, co se děje o Vánocích? Maminka Klára z blogu Mámin koutek na tím přemýšlela také a jeden z mnoha tipů je zde… Kdo je to Ježíšek, Marie, Betlém a proč jsou všude zvířátka? Přesně na tuto otázku odpovídá zábavné leporelo od Nakladatelství Svojtka, které vyšlo v edici Jak to žije a má tedy nejen spoustu obrázků, ale také pohyblivé prvky.