Za objevy expresem nebo lodí

  Ohromovat svými vynálezy, navštěvovat cizí kraje, luštit šifry a přicházet na kloub záhadám… to jsou sny dětí, kterým byla dána do vínku řádná dávka zvědavosti. Připojit se k posádkám zkoumajícím historii dopravy a komunikace mohou nyní ve dvou velkolepých knihách se stylovou art deco úpravou, okénky a interaktivními prvky.

  Svět je plný výtvorů, jež dnes považujeme za samozřejmé. Ale jak se stalo, že na začátku stála prostá páka a kolo, a na konci tryskové letadlo? Expres po stopách objevů vyráží na trasu, k jejímž zastávkám patří mj. pracovna Leonarda da Vinciho, Panamský průplav, příkré ulice San Francisca s koňmi taženými tramvajemi i zámek ve Versailles, nad nímž se vznáší balón bratří Montgolfierů s neobvyklými pasažéry – ovcí, kachnou a kohoutem. 

  Plnou parou vpřed!

  Na palubě expresu je vedle průvodčího Henriho i geografka a dobrodružka Nancy. Jejich úkol? Rozluštit nápovědy, které jim zanechal profesor Pendleton, a najít ho dřív, než vlak dorazí do cíle. Čtenáři jim s šiframi a hádankami pomáhají a sami zjišťují, kam se vypraví dál. Přitom se dozvídají spoustu informací. Například, že bez své kurážné ženy Berthy by Karl Benz, vynálezce benzinového vozu, pravděpodobně nikdy neodstartoval ani nerozšířil svůj výtvor do světa.

  Kniha o tom, jak vznikla kniha

  Nancy má dobrodružství v krvi, a tak když od břehů odráží Plavba za objevy, nesmí chybět na palubě. Společnost jí dělá první důstojník Logan. Pátrají po překvapení, které na večer chystá promítač lodního kinosálu. Přitom sledují spletité cesty komunikace. Začínají u egyptských hieroglyfů a rychle postupují vpřed přes knihtisk, morseovku, fotografii až ke kinematografii. Setkají se s Gutenbergem, Napoleonem i Marconim a s proslulou pilotkou-doručovatelkou Katherinou Stinsonovou, přezdívanou „Létající školačka“, udělají ve vzduchu více než 500 akrobatických smyček.

  Vzrušující cesty do budoucnosti 

  Fascinující na obou cestách, ať už expresem nebo lodí, za objevy je, že nikdy nekončí. Kdo ví, jak se budou lidé v budoucnu přepravovat a jaká místa jim nové vynálezy umožní navštívit? Je internet konečným stádiem komunikace, nebo budeme jednou schopni sdílet informace jinak? Nahlédnutí pod pokličku slavným vynálezcům dětem umožní představit si, jaké by to bylo, kdyby samy přispěly svými báječnými nápady.

  Expres po stopách objevů a Plavba za objevy jsou ty pravé knihy pro snílky, kteří se nebojí vykročit na cestu do neznáma a posunout hranice lidského poznání!  Autor: Lukáš Vlasák

  Další články

  nahoru