Zoopark Hustoles: o zoo, zvířatech a lidech, kteří se o ně starají

   

  Představujeme další sérii s dívčí hrdinkou v hlavní roli. Tentokrát se ze školních lavic přesuneme do srdce zoologického parku. Celý příběh se totiž odehrává v jednom zapomenutém zooparku, kterému hrozí zavření.

  Seznamte se se Zuzkou Liškovou. Obyčejnou jedenáctiletou holkou, která má neobyčejné rodiče. Koho jiného by napadlo koupit zoopark, zrekonstruovat ho a postarat se o to, aby do něj byly přivezeny nové druhy? Zuzčini rodiče tohle dokážou! Pan Liška je ošetřovatel zvířat a paní Lišková navrhuje výběhy. Oba mají se zvířaty bohaté zkušenosti z pražské zoo. Zuzka je zvířecím nadšencem, stejně jako autorka knih Tamsyn Murray, a tak není divu, že se to v knihách zvířaty jenom hemží.

   

  Kde bydlíš? Na statku uprostřed zooparku

  Nejeden čtenář bude Zuzce závidět. Kdo by nechtěl bydlet přímo v zoologické zahradě a dívat se na zvířata, kdykoli se mu zachce? Zuzka se postupně seznámí se všemi zvířaty i s ošetřovateli a naučí se, co všechno jednotlivá zvířata potřebují a jak se k nim chovat. Dokonce se stane členem hustoleského týmu ošetřovatelů! Příběh je prošpikován zajímavostmi ze zvířecí říše. Vstupte do zoo a prohlédněte si ji očima ošetřovatelů!

   

  Zooparky a k čemu slouží

  Zoologické zahrady, zooparky a další zařízení poskytující domov zvířatům mají své nezastupitelné místo. Zuzka to moc dobře ví a spolu s ní už to vědí i čtenáři. Důležitost zoologických zahrad je vyzdvižena hlavně ve druhém díle, kdy v Hustolese přivítají párek kriticky ohrožených tygrů sumaterských. Každý jeden takový tygr je důležitý, aby celý druh přežil. Bez zoologických zahrad a zooparků by to nebylo možné.

   

  Tři. Přesně tolik je hustoleských knih

  Všechna Zuzčina dobrodružství se zvířaty by se do jedné knihy nevešla, proto je čtenářům dávkujeme postupně. Těšit se můžete na tři na sebe volně navazující knihy. Co v nich najdete? Tři odlišné situace, které se v zoologických zahradách stávají: narození nového zvířete, převoz z jiné zoo a záchrana celého stáda.

  V prvním díle se narodí hříbátko zebry. Zuzka sleduje novorozené mládě, jak roste a seznamuje se se stádem. V druhém díle dělá ošetřovatelům vrásky ohrožený tygr sumaterský, který si nemůže zvyknout na nový výběh. Třetí díl je ve znamení záchrany sloního stáda. Spolu se Zuzkou pozorujeme sloní stádo a hlavně – čtyřměsíční slůňátko!

  Trilogie Zoopark Hustoles (v orig. Tanglewood Animal Park) jde překladem, např. jmen postav a zvířat, vstříc malým českým čtenářům, kteří tak budou mít pocit, že se tato prima zoo nachází za jejich městem. Neodmyslitelnou součástí zážitku z četby je vyrazit na vlastní výpravu za zvířaty z celého světa a užít si s nimi báječný den.

  Napsala Pavlína Uhrová

  Další články

  nahoru