Co si počít s dětmi, které se v prosinci den co den ptají, kdy už přijde Ježíšek? Naše kniha 24 dnů do Vánoc dává rodičům spoustu rad, jak si připomenout tradiční české Vánoce, zvyky a vánoční obyčeje a zároveň si s dětmi vyrobit něco na motivy zimních svátků.
Najdete v ní texty přibližující malým i velkým čtenářům, jak vypadají tradiční Vánoce v Česku, a zajímavosti o adventním období. 🕯️ V tomto článků jsme pro vás na ukázku vybrali jen několik praktických tipů z knihy 24 dnů do Vánoc, které vám a vašim nedočkavým ratolestem přijdou v prosinci a o Vánocích vhod. 📖 (Trefili jste se zrovna do období, kdy není skladem? Prohlédněte si další vánoční knihy!)
Mezi tradiční vánoční zvyky v Česku patří psaní Ježíškovi
Některé děti nemluví o ničem jiném než o Vánocích a nejradši by Ježíškovi psaly už v srpnu. Jiné to nechávají na poslední chvíli a zjistit, co si přejí pod stromeček, je pořádná výzva. 🎁 A přitom Ježíšek je jako kamarád na dopisování ✍️ prostě skvělý!
Ideální je, když se psaní této nejzásadnější korespondence roku jako rodiče sami zúčastníte. Pokud totiž nevíte, co přesně dítě kreslí, bývá později těžké vyluštit z všelijakých tvarů a barevných fleků, zda jde o panenku, plyšáka nebo policejní auto…
Psaní Ježíškovi – jak si vánoční obyčeje oživit?
Zjistěte, jestli ve vašem okolí funguje tzv. Ježíškova pošta, která dětem zasílá odpověď „jako od Ježíška“. Mívá podobu schránky umístěné na náměstí, organizují ji samosprávy nebo jiné spolky. 📬 Důležité je pohlídat si datum a vhodit do schránky dopis včas.
Pokud už je dítě větší, zabavte ho jedno odpoledne společným balením dárků. Tipy, jak kreativně zabalit knihu jako dárek, jsme vám přinesli v tomto článku. Ani obyčejný poukaz či voucher nemusí být zabalen jen do obálky. Zde jsou pro změnu rady, jak se s ním vypořádat neotřelým způsobem.
Pokud balení dárků vnímáte jako povinnost, zkuste si z něj udělat společný vánoční zvyk a těšte se na tuto rodinnou tradici každý rok. ✨
Zažehněte tradiční Vánoce vlastní svíčkou
Pouhé zapalování čtyř adventních svíček dítěti zábavu na dlouho nezaručí. Ale co kdyby si
mohlo svíčky vyrobit samo? Nejjednodušší způsob, jak s dětmi vyrábět svíčky, je smotat je z plátů včelího vosku. 🐝 Takové svíčky nejen že při hoření nezaměnitelně voní, ale navíc se děti poučí o tom, že včely nejsou dobré jen na med. Na vlastní oči, prsty i nos můžou prozkoumat strukturu plástve se šestibokými buňkami. Voskové pláty pořídíte v prodejnách se včelími produkty. Vezměte dítě na nákup s sebou – je to fascinující zážitek!
Co se svíčkou?
Vyrobte svíček víc a udělejte si k nim i lampion nebo svícen. 🖌️ Dítě může třeba pomalovat zavařovací sklenici 🎨 (inspiraci najdete ve vánočním otiskování prstíků) a ke slovu se při takové aktivitě dostane i tavná pistole. Přírodniny, korálky? Šup s nimi na sklenici!
Až budete mít hotovo, zajděte si se svíčkou v lampionu pro betlémské světlo. Tento zvyk je na Vánoce v České republice živý díky skautům; je sice novodobý, ale nekomerční a k tradičním Vánocům se báječně hodí. Cestou z kostela s betlémským světlem obejděte příbuzenstvo a klidně se zdržte na čaj s ochutnávkou cukroví. ☕ 🍪 Odměnou vám bude chvíle klidu, jaká je před Vánoci k nezaplacení.
Ať pomoc potřebným nespadne mezi zapomenuté vánoční zvyky v Česku
Tradiční Vánoce jsou spojeny s pomáháním potřebným, charitativními sbírkami a podobně. Jak dobré skutky přiblížit dětem? Začněte od těch nejmenších tvorečků… Během zimních dnů nastávají chvíle, kdy mají i ptáčci nouzi o potravu. Vyrobte jim s dětmi jednoduché krmítko – je to zábava a místní opeřenci vám poděkují! Existuje spousta různých druhů a typů krmítek, ale jedno snadné si můžete vyrobit doma. Připravte si:
- šišky 🌲
- provázek
- sádlo, lůj, arašídové máslo 🥜 nebo med
- krmnou směs semen 🌰 pro ptáky
Přivažte šišku na provázek, ať ji pak můžete zavěsit, namočte ji v jednom ze zmíněných jedlých „lepidel“ a potom vyválejte v zrní. To bude děti bavit! Nebojte se přitlačit, ať se semínka pořádně zamačkají do škvír a na šišce drží.
Nakonec přidělejte šišku někam, kde na ni máte dobrý výhled, a pozvěte místní opeřence na hostinu. A když zrovna nepřiletí, zabavte děti knihou se zvuky ptáků – bude to krásný doplněk k domácí zimní přírodovědě.
České Vánoce a tradice betlémů – zahrajte si divadlo z jesliček!
Vánoce přešlapují přede dveřmi, a tak je čas si připomenout, proč se tyto svátky slaví. Zimní slunovrat a pohyby Země vůči Slunci jsou sice fascinující, ale děti spíš ocení jednoduchý příběh o Marii a její cestě do Betléma. Ať už je to pro vás historie nebo legenda, můžete si vánoční příběh zpřítomnit postavením betlémku. A co víc – vy si takový betlém můžete s dětmi vyrobit, čímž přirozeně uctíte české vánoční tradice a zvyky. ✂️ Připravte si:
- papír, 📜 čtvrtka
- lepidlo, nůžky
- oblíbené kreslící potřeby (pastelky, fixy, 🖍️ voskovky…)
- izolepa, špejle (víc kusů)
Nechte dítě nakreslit postavy: Marie, Josef, Ježíšek, oslík, beránek, pastýři, tři králové… 🐑 👑 Kdo ještě nesmí ve vašem betlému chybět? Poté podlepte papír čtvrtkou a vystřihněte. Stříhání postav si může dítě procvičit v knize Začínám stříhat Pohádky. Pokud jsou na něj figurky moc těžké, může začít se stříháním krátkých rovných čar ve Stříhej papír!
Nakonec stačí zezadu připevnit izolepou špejle a betlémské loutkové divadlo může začít! 🎭 Potřebujete si příběh o narození Ježíška osvěžit? Základní představu získáte v leporelu 📚 Jak to žije V jesličkách.
České vánoční tradice a zvyky – ozdobte stromeček dobrotami
Na závěr přichází královská disciplína adventního tvoření – zdobení vánočního stromečku! 🎄
- Papírový řetěz je jednoduchý na výrobu a skvěle procvičí jemnou motoriku malých prstíků. ✂️ I když to po chvilce přestane dítě bavit a vznikne jen krátký řetízek, za pokus to stojí.
- Změňte výrobní materiál a udělejte popcorn. Jednotlivé pukance pak můžete pomocí jehly navlékat na nit a vedle toho získáte mlsání k večerní pohádce. 🍿 😊Vyrobte s dětmi ozdoby v duchu tradičních Vánoc – z plátků sušeného ovoce (jablek, pomerančů…), voňavých perníčků nebo přírodnin, jako jsou skořápky ořechů.
- Také můžete vystřihnout a zavěsit papírové vločky nebo červeno-bílé cukrové hůlky, které jsou sice méně tradiční, ale léta už je vídáme i na Vánoce v ČR.
- Inspiraci na další papírové zdobení najdete v knize s nůžkami 📚 Vánoce – Stříhání a lepení pro malé děti.
Poznejte české Vánoce a zajímavosti s nimi spojené
Chcete se dozvědět na letošní Vánoce zajímavosti o tradicích a zvycích? ✨ Teď když je prosinec v plném proudu, může se zdát zbytečné doporučovat vám tipy na výrobu DIY adventních kalendářů. Přesto si náš článek o kalendářích rozklikněte, najdete tam návody na výrobu vánočních figurek (skřítků) nebo krabiček, které se hodí i jako netradiční balení dárku 🎁 nebo výzdoba.
A až vám dojdou nápady, co s dětmi před Vánoci podnikat, je tu jako poslední záchrana 5 tipů na zábavné tvoření. Nemusí mít nutně vánoční tématiku, ale do těchto prosincových dnů se hodí.
Vidíte, že vánoční zvyky a tradice v ČR nevymřely a můžete si je s dětmi prožít tak, aby je to bavilo. 👨👩👧👦 Přejeme vám, ať vám čekání na Ježíška uteče rychle a sváteční dny volna naopak pomalu, abyste si před novým rokem pořádně odpočinuli. Od ledna to spolu zase roztočíme, tedy rozečteme. 🙂 Krásné svátky od Svojtky!